R260 ve R350HT kalite demiryolu rayına titreşim destekli yüzey modifikasyonu uygulanarak yorulma davranışlarının incelenmesi
Investigation of fatigue behavior by application of vibration assistant surface modification on R260 and R350HT grade railway rail
- Tez No: 921294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZIL HÜSEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, yüzeye plastik şekil verme mekanizmalarından olan titreşim destekli yüzey dövme uygulamasının konvansiyonel demiryolu hatlarında en çok tercih edilen 60E1 profilindeki ve ayrı ayrı R260 ile R350HT rayların yuvarlanma yüzeyinde meydan gelen makro ve mikro değişiklikler irdelenmiş, mekanik özelliklerin bu türden malzemelere etkisi karşılaştırmalı olarak araştırılıp ortaya konulmuştur. Ray kafa bölgesinden alınan numuneler haddeleme yönüne paralel seçilmiştir. Numunelere titreşim destekli yüzey plastik deformasyon cihazı ile dövme uygulanmıştır. Bu kapsamda incelenen ray numunelerinde yüzey dövme işlemi uygulaması ile tane boyutunun küçülmesine paralel olarak yüzey sertliklerinin arttığı mikro sertlik analizlerinde gözlenmiştir. Makro açıdan ise yüzey pürüzlülük değerleri incelenmiş görece daha sert olan R350HT malzemenin aynı dövme koşullarından daha az etkilendiğinin doğal sonucu ile karşılaşılmıştır. İşlemin mikroyapısal etkilerinin ortaya çıkarılması amacıyla optik mikroskopla farklı büyütmelerde ve SEM altında görüntülemesi yapılmış her iki kalite ray da hem işlemsiz numunelerle hem de kendi aralarında karşılaştırılmıştır. İşlemli numunelerin yorulma testi sonucunda kırılan yüzeyleri ayrıca SEM altında incelenmiştir. Çekme ve yorulma testleri ile mekanik özelliklerdeki değişimler standart özellikler bakımından tahlil edilmiştir. Son olarak kimyasal analizlere bakılarak elementel dağılım gözlemlenmiş, perlitik çelikler açısından titreşim destekli plastik deformasyon etkilerinin değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the macro and micro changes that occur on the running surface of the 60E1 profile, which is the most preferred in conventional railway lines, and separately R260 and R350HT rails, with the vibration-assisted surface forging application, which is one of the mechanisms of plastic shaping the surface, were examined, and the effects of mechanical properties on such materials were comparatively investigated and revealed. Samples taken from the rail head area were selected parallel to the rolling direction. Forging was applied to the samples with a vibration-assisted surface plastic deformation device. In this context, it was observed in the microhardness analyses that the surface hardness increased in parallel with the reduction of grain size with the surface forging application in the examined rail samples. In terms of macro, the surface roughness values were examined, and it was naturally concluded that the relatively harder R350HT material was less affected by the same forging conditions. In order to reveal the microstructural effects of the process, both quality rails were compared with both untreated samples and among themselves by imaging with an optical microscope at different magnifications and under SEM. The fractured surfaces of the processed samples as a result of the fatigue test were also examined under SEM. Changes in mechanical properties were analyzed in terms of standard properties with tensile and fatigue tests. Finally, elemental distribution was observed by looking at chemical analyzes, and the effects of vibration-assisted plastic deformation were evaluated in terms of pearlitic steels.