Isparta ilinde rüzgar enerjisi potansiyelinin belirlenmesi ve bir rüzgar santrali tasarımı
Determination of wind energy potential in Isparta and design a wind power plant
- Tez No: 295095
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ŞENCAN ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Energy
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yıllarda izlenen enerji politikalarının ilk sırasında yer alan rüzgar enerjisi, mevcut potansiyel açısından, Türkiye coğrafyasında önemli bir yere sahiptir. Türkiye özellikle rüzgar ve güneş enerjisi yönünden, Avrupa'da en iyi potansiyele sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Fakat bu enerji potansiyellerini kullanabilen ülkeler sıralamasında ise maalesef son sıralarda olduğu görülmektedir. Rüzgar potansiyeli bu denli yüksek olan ülkemizde, rüzgar enerjisinden faydalanma bilincinin arttırılması, özellikle tarım ve sanayi sektöründe kullanımının yaygınlaştırılması sağlanmalıdır. Günlük kullanım alanlarında da uygulamaya konulması, enerji tüketim masraflarının büyük oranda azalmasına yardımcı olacaktır.Bu çalışmada meteorolojik veriler kullanılarak yapay zeka yöntemleriyle Isparta ilindeki mevcut rüzgar potansiyeli tahmin edilmiştir. Ayrıca örnek bir rüzgar türbini santralinin ekonomik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The wind energy is the lead of the energy politics in last years. The wind energy have an important location in Turkey geography in terms of existing potential. Turkey is one of the countries, which have the best potential especially about wind and solar energy. But Turkey can?t use that energy potential as much as other countries. İn our country, which have high wind potential like that, must have make to take advantage of wind energy, especially in agriculture and industry. Apply in daily use areas, is help to fall of energy expenditure rush.İn this work, have expected existing wind potential in Isparta, using weather datas with artificial intelligence method. And have made of a sample wind power plant design.