Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi birimlerinde ölçülen radyasyon dozları ve insan sağlığına etkisi
Radiation doses measured at various units of Suleyman Demirel University Practice and Research Hospital and their effects on human helt
  1. Tez No: 295102
  2. Yazar: NESLİHAN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT YALÇIN KALYONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Radyoaktivite gibi evrensel bir sorun üzerine hazırlanan olan bu çalışmada Uranyum (U), Toryum (Th) ve Potasyum (K) elementlerinin ve dönüştükleri radyoaktif izotoplarının özellikleri ile Jeofizikteki radyasyon yayınım spektrometreleri hakkında bilgi verilmiştir.Radyasyon yayınımı yapan alfa ve beta parçacıkları, gamma ışınları, X-ışınları, nötronlar ve kozmik ışınların yayınım yolları ve özellikleri, Jeofizik etütlerde bu parçacık ve ışınlardan yayılan radyoaktivite miktarlarından bahsedilmiştir.Doğal ve yapay kaynaklı radyasyonun Süleyman Demirel üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi birimlerindeki etkin doz miktarları bina içi ve bina dışında Gamma Surveyor Compact (GF INSTRUMENTS s.r.o) ölçü aleti ile ölçülmüş olup, hastanenin hiçbir ünitesinde insan sağlığına zararlı seviyede radyasyona rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared on a universal problem, such as radioactivity of uranium (U), Thorium (Th) and Potassium (K) elements and turned in the diffusion of radioactive isotopes, radiation spectrometers is information about the characteristics and geophysics.The alpha and beta particles of radiation propagation, gamma rays, X-rays, neutrons and the diffusion paths of cosmic rays and their properties, geophysical surveys and radiation emitted from the particle quantities of radioactivity are described.Natural and artificial source of radiation dose Suleyman Demirel University Research and Application Hospital, the amount of active units within the Building and outside the Building surveyor Compact Gamma (GF INSTRUMENTS SRO), measured with a measuring instrument is determined and Around the hospital the radiation dose levels were not found to negatively affect fot human health.