Değirmendere çayı su kalitesinin fizikokimyasal parametrelere ve epilitik diyatomlara göre belirlenmesi ve su kalitesi indekslerinin karşılaştırılması
The water quality of degirmendere stream?s determinations by physicochemical parameters and epilithic diatoms and comparisons of the water quality index
- Tez No: 295101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Temmuz 2010-Haziran 2011 tarihleri arasında Değirmendere Çayı'nda seçilen 6 istasyondan alınan aylık örneklerle akarsuyun fizikokimyasal özellikleri ile epilitik diyatomların mevsimsel dağılımları ile gelişimleri incelenmiş, fizikokimyasal veriler ile epilitik diyatomlar arasındaki ilişki belirlenmiştir. Epilitik diyatomlara ait 10 takım, 21 cins ve 109 takson belirlenmiştir. Achnanthes minutissima, Navicula Cincta, Navicula veneta ve Meridion circulare sürekli gözlenen ve baskın olan taksonlar olmuştur. Fizikokimyasal değerlere ve epilitik diyatomlara göre su niteliği değerlendirmesi yapılarak birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Çeşitlilik, baskınlık, benzerlik ve sıklık analizleri yapılmıştır. Değirmendere Çayı'nın su kalitesinin epilitik diyatomlara göre belirlenmesi için OMNIDIA yazılım programında bulunan; SLA, DESCY, IDSE, SHE, TDI, GENRE, IPS, IBD, EPI-D, DI-CH, IDP, SID ve TID biyotik indeksleri kullanılmıştır. Bazı indekslerin sonuçları, fizikokimyasal parametreler göre sapma göstermiştir. En fazla sapma gösteren indeksler TDI ve DESCY olmuştur.
Özet (Çeviri)
Between July 2010-June 2011, with the help of the monthly samples taken from 6 stations on the Degirmendere Stream, physicochemical properties of the stream, the seasonal distribution and the development of epilithic diatoms were examined and the relationship between physicochemical data and the epilithic diatoms were determined. 10 teams, 21 genera and 109 taxa belonging to epilithic diatoms were determined. Achnanthes minutissima, Navicula Cincta, Navicula veneta and Meridion circulare were continuously observed and the dominant taxa. According to physicochemical values and epilithic diatoms, water quality assessment was made and they were compared with each other. Diversity, dominance, similarity and frequency analysis were made. In order to determine the water quality of the Degirmendere Stream according to epilithic diatoms, biotic indexes SLA, DESCY, IDSE, SHE, TDI, GENRE, IPS, IBD, EPI-E, DI-CH, IDP, SID and TID in the OMNIDIA software program were used. The results of some of the indexes showed deviation according to physicochemical parameters. Indexes showing maximum deviation were TDI and DESCY.