Kolemanitin borik asit çözeltilerindeki çözünürlüğü
  1. Tez No: 29511
  2. Yazar: MUHAMMET HAMDİ DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MUHTAR KOCAKERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÜZET Bu çalışmada bor minerallerinden koJemanitin borik asit çöze 1 ti 1 er indeki çözUntlrlUğU incelenmiştir. Çalışmalarda tane iriliği, borik asit konsantrasyonu, karıştırma hızı ve sıcaklık parametre olarak seçilmiştir. Denemelerde ; karıştırma hızının çözünürlük Üzerinde etkili olmadığı fakat tane iriliğinin küçülmesinin, borik asit konsantrasyonunun ve sıcaklığın artmasının çözunUrlUğU artırdığı tesbit edilmiştir. DönUşUm ve zaman eğrilerinden reaksiyonun kinetiği incelenmiş ve reaksiyonun sabit boyutlu küre için kul filminden difüzyon kontrollü olduğu tesbit edilmiştir. Ayrıca Arhenius eşitliğinden bu reaksiyon için aktivasyon enerjisi 4140 kcal/mol olarak bulunmuştur. 2Ca0.3B 0. 5H 0 + 6H O > 2Ca"2 + 2H B0 + 4B(0H)~ 2 3 2 2 9 3 -i
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY In this research, it has been studied the dissolution of colemanite in boric acid solutions. In the runs particle size, boric acid concentration, stirring speed and temperature have been chosen as parameters. In the experiments; it has been determined that stirring speed was not effect, but diminishing particle size and increasing boric acid concentration increased the dissolution of colemanite. Reaction kinetics have been investigated and it has been found that the proces is contral led by the diffusion through the ash layer around the unreacted core of the constant size spherical particle. The activation energy for this reaction has been obtained 4140 kcal/mol by using Arrhenius equation. 2Ca0.3B 0. 5H 0 + 6H 0 > 2Ca"2 + 2H BO + 4B(0H>~ 2 3 2 2 3 3 4