Bingöl-karlıova linyitinin elektrokinetik davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 29512
  2. Yazar: KEMAL DOYMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalxşmada;Ham, demineralize ve oksitlenmiş demineralize Karlıova linyit örneklerinin elektrokinetik davranışı ve bu örnekler tarafından CTAB (setiltrimetilamonyum Bromür) adsorpsiyonu incelenmiştir. Kömür örneklerinin elektrokinetik davranışı bir mikro- elektrof or'ez hücresi kullanılarak incelendi. Kömür örneklerinin zeta potansiyeli üzerine pH ve çeşitli elektrolitlerin etkisi araştırıldı. Elde edilen sonuçlar, geniş bir pH aralığında (pH=2-13) örneklerin zeta potansiyellerinin negatif değerlere sahip olduğunu ve NaCl,NaN03,BaCİ2,CaCl2,FeCl3 ve AİCI3 gibi elektrolitlerden AICI3 dışındaki elektrolitlerin kömürün yüzey yükünü tersine çevirmediklerini gösterdi. Ham, demineralize ve 150-200°C de oksitlenmiş demineralize örnekler tarafından CTAB adsorpsiyonu spektrofotometrik metodla incelendi.Adsorpsiyon üzerine yüzey aktif madde konsantrasyonu süspansiyon pH sı, adsorpsiyon süresi, oksidasyon derecesi, mineral madde içeriği ve adsorpsiyon sıcaklığının etkisi ve ayrıca linyit örneklerinin zeta potansiyelleri üzerine adsorpsiyonun etkisi araştırıldı. Adsorpsiyon izotermlerinin genelde Langmuir tipi bir.davranış gösterdiği bulundu.Adsorpsiyona ait serbest enerji, adsorpsiyon ısısı ve adsorpsiyon entropisi değerleri ve adsorpsiyon izotermleri; adsorpsiyonun CTAB molekülleri ve kömür yüzeyi arasındaki hidrofilik etkileşmelerle gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Diğer yandan, tüm kömür örnekleri için adsorpsiyon kapasitesinin artan sıcaklıkla arttığı ve adsorpsiyon ısılarının ise azaldığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
1 1 SUMMARY In this study, the electrokinetic behavior of Karlıova lignite samples, natural, demineralized, and demineralized and oxidized, and the adsorption of CTAB (cetyltrimethyl- ammonium bromide) by these samples have been investigated. The electrokinetic behavior of the coal samples was investigated using micro-electrophoresis cell. The effects of pH and various electrolytes on the zeta potential of the coals were studied. The results obtained, indicate that the zeta potentials of the samples have negative values over a wide pH range (pH=2-13) and that the electrolytes, NaCl,NaN03,BaCl2,CaCİ2,FeS04,FeCİ3 and AİCI3 investigated in this study, except for AICI3, have not reversed the charge of coal surface. The adsorption of CTAB by Karlxova lignite samples; natural, demineralized, and demineralized and oxidized has been investigated through spectrophotometric method. The effects of surfactant concentration, suspensions pH, adsorption time, oxidation degree, mineral matter contents, and adsorption temperature on the adsorption and also the effect of adsorption on the electrokinetic behavior of lignite samples were searched. The adsorption isotherms generally exhibited a Langmuir type behavior. The free energy and the heat and entrop.y of adsorption values and isotherms for adsorption indicated that adsorption occurs through hidrophilic interaction. On the other hand, it is found that the adsorption capacity increases and also that the heats of adsorption decreases with rising temperature for all of the coal samples.