Çandır (Sütçüler-Isparta) yöresinde yetişen Arbutus andrachne L.'nin bazı morfolojik özellikleri üzerine araştırmalar
Çandir (Sütçüler - Isparta) region sandal (Arbutus andrachne L.) stands on research
  1. Tez No: 295113
  2. Yazar: VEDAT ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL DUTKUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışması Sandal'ın Isparta ili Sütçüler ilçesindeki doğal yayılış alanlarını saptamak ve de türün bazı morfolojik özelliklerini ortaya koymak için yapılmıştır. Çalışmada örnekler Sütçüler ilçesi Çandır yöresinde türün doğal olarak yetişip hâkim olduğu alanlardan seçilmiştir.Bakının, türün morfolojik özelliklerine de etkisinin tespit edilmesi amacıyla her bir bakıdan; 10'ar adet ağacın boy ve çapı ölçülmüştür. Ölçümü yapılan ağaçlardan toprak seviyesinden gövde kesitleri alınmış, ağaçların dört yönünden ağacı temsil eden 20'şer yaprak toplanmış, yine aynı bölmeyi temsil eden 10 ağaçtan 20'şer adet meyve toplanmıştır. Bütün bu materyallerin laboratuar koşullarında ölçülebilen tüm özellikleri saptanmıştır.Doğal yayılış alanlarının tam olarak saptanabilmesi ve varsa yeni yerlerin literatüre dâhil edilmesi için mevcut ve muhtemel yayılış alanları taranmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; Sandal türünün Isparta Sütçüler ilçesinde Çandır yöresi Düzçalı mevkiinde çok sınırlı bir alanda yayılış göstermektedir ve yayıldığı alanlar daha önceden literatürde belirtilmiştir. Ağaçların morfolojik özelliklerine göre ise ortalama boy 330 cm, ortalama göğüs çapı da 5,13 cm'dir. Her bir ağaçtan alınan meyvelerin ortalama boyları 10,92 mm, çapları ise 12,05 mm'dir. Ağaçlardan alınan örnek yaprak sapının ortalama uzunluğu 2,0 cm, yaprakların ortalama boyu 7,3 cm, çapları ise 4,6 cm'dir. Sandal fertlerinde öz odunu kahverengi-koyu kahverengi renkte ve ortalama olarak 1,16 cm genişliğindedir. Buna mukabil diri odun açık renkli ve yine ortalama olarak 2,31 cm genişliğindedir.
Özet (Çeviri)
This study was made to put forward some morphological characteristics of the species and identify areas of natural distribution Sandal district of Isparta Province Sütçüler. Examples of the study area Sütçüler district Çandır overtake natural species dominated areas were selected.For determining the effect sides on the species in the morphological characteristics of each examination, heights and diameters of 10-trees were measured from each sides. Measurement of body sections of the level of soil taken from the trees, the trees representing the tree as 20 leaves collected from four terms, representing the same split as 20 pieces of fruit were collected from 10 trees. All of these materials were all of the features can be measured in laboratory conditions.Existing literature and the possible expansion areas were screened for determining the natural distribution area and any new sites.According to research results; Sandal species are distributed very limited area in Çandır Düzçalı region of Sütçüler ? Isparta and also these area were cited in literature before. According to the morphological characteristics of the trees, the average height 330 cm, 5.13 cm in average diameter at breast height. The average length of the fruit of a tree, each 10.92 mm, 12.05 mm in diameter. The mean length of 2.0 cm in the sample taken from the trees leaf stalks, leaves the average length of 7.3 cm, 4.6 cm in diameter. Sandal wood is brown to dark brown in color, and members of their own, on average, 1.16 cm wide. The other hand, light-colored sapwood, and again, on average, 2.31 cm wide.