Farklı çinko uygulamalarının değişik anaçlara aşılı elma çeşitlerinde çinko ve diğer besin elementi içerikleri ile verim üzerine etkileri
Effects of dıfferent zınc applıcatıons on zınc and other mıneral nutrıent concentratıons and yıeld of apple cultıvars grafted on dıfferent rootstocks
  1. Tez No: 295114
  2. Yazar: ZELİHA KÜÇÜKYUMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, farklı anaçlar üzerine aşılı elma çeşitlerinin yaprak, toprak ve yaprak + topraktan uygulanan ZnSO4.7H2O ve ZnEDTA'nın, çinko beslenmeleri, verim ve mineral madde kapsamı üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 2 farklı elma anacı (M9 ve MM106) üzerine aşılı Granny Smith ve Jersey Mac elma çeşitleri kullanılmıştır.Yaprakların Zn, N, P, K, Ca, Mg Fe, Mn, Cu içerikleri, SPAD değerleri ile verim üzerine Zn kaynakları (gübre), uygulama şekilleri, anaç ve çeşidin bireysel etkileri ve interaksiyonlarından farklı önemlilik derecelerinde etkilenmiştir.Elma ağaçlarında ZnSO4.7H2O gübresinin ZnEDTA gübresine göre daha fazla alındığı belirlenmiştir. Yaprak çinko uygulamalarının, toprak uygulamalarına göre istatistiksel olarak daha etkili olduğu görülmüştür. M9 anacında Zn içeriğinin, yaprak uygulamasında MM106 anacına göre daha fazla olduğu bulunmuşken, kontrol ve toprak uygulamalarında MM106 anacından daha az olduğu belirlenmiştir.Sonuç olarak, benzer iklim ve toprak koşullarında çinkolu gübreleme ile elmanın verim, kalite ve Zn içeriğini artırmak için anaca ve çeşide göre uygun gübre ve uygulama şeklinin önemli olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare foliar, soil and foliar + soil applications of ZnSO4.7H2O and ZnEDTA on zinc nutrition and investigate the effects on yield and mineral nutrient concentrations on apple cultivars grafted different rootstocks. Granny Smith and Jersey Mac cultivars grafted on two different rootstocks (M9 and MM106) were used as a material in this study.Individual effect of fertilizer, application methods, rootstocks and cultivars and their interactions had effect on leaf Zn and other nutrients and leaf SPAD value and yield at different significance levels.It was determined that ZnSO4.7H2O fertilizer were taken more than ZnEDTA fertilizer. Foliar applications were more effective than soil applications as statistically. Zinc sulphate soil applications were more useful than zinc sulphate foliar applications. While zinc concentration of M9 rootstock with foliar application was higher than MM106 rootstock, zinc concentrations of MM106 rootstock with soil applications and control were higher than M9 rootstock.As a result, suitable fertilizer and fertilizing methods according to rootstock and cultivar were significant for increasing apple yield, quality and zinc concentration in similar climate and soil conditions.