Farklı dozlarda humik+fulvik asit uygulamasının farklı bölge topraklarında mısır vejetasyonu altında toprağın biyolojik aktivitesine etkisi
Effect of humic+fulvic acid application at different doses on biological activity of different region soils
  1. Tez No: 295116
  2. Yazar: HANDE EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ COŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Organik maddenin en etkin bölümü olduğu düşünülen humik+fulvik asit (HFA) uygulamasının farklı bölge topraklarında, mısır vejetasyon altında toprağın biyolojik aktivitesine etkisinin belirlenmesine yönelik saksı denemesi yürütülmüştür. Çalışmada, 7 farklı ilden alınan toprak örneklerine 0, 500, 1000 ve 2000 ppm dozlarında HFA uygulanmış ve üzerine mısır tohumları ekilmiştir. Mısır bitkisi hasat edildikten sonra toprakların biyolojik aktivite belirlenmesine yönelik olarak CO2 üretimi, dehidrogenaz enzimi aktivitesi (DHA), mikrobiyel biyomas karbonu (MBC) ve mikroorganizma sayımı analizleri yapılmıştır.Elde edilen sonuçlar, denemeye konu olan parametreler yönünden HFA uygulamasının etkili olduğu ancak etkinin bölgeler arasında farklılık arz ettiği görülmüştür. Biyolojik aktivite parametrelerinden CO2 üretimi, DHA ve MBC yönünden bulgular incelendiğinde, Konya'dan alınan toprak örneklerinde genelde daha düşük değerler ölçülmüştür. Antalya ve Samsun'dan alınan toprak örneklerinde ise genelde daha yüksek değerler bulunmuştur. Artan HFA dozları göz önüne alındığında, 1000 ppm'e kadar elde edilen biyolojik aktivite parametrelerindeki artışın oldukça belirgin olduğu, ancak doz 1000 ppm'den 2000 ppm'e çıkarıldığında değerlerde önemli artış olmadığı ve hatta azalma meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A pot experiment was carried out to determine the effect of humic+fulvic acid (HFA) which considered being the most effective part of the organic matter on biological activity of different region soils. In this study, HFA doses of 0, 500, 1000, 2000 ppm HFA were applied to soil that collected from 7 different region and corn seed sown. Following the harvest, CO2 production, dehydrogenase enzyme activity (DHA), microbial biomass carbon (MBC) and the number of microorganisms were analyzed to evaluate biological activity of soils.The results obtained revealed that the HFA was effective in terms of parameters determined; however, the effectiveness was varying upon the region studied. The lower values observed in the soil taken from Konya according to the biological activity parameters of CO2 production, DHA and MBC. The higher values were determined in the soil taken from Antalya or Samsun regions. According to HFA doses, HFA dose increment until 1000 ppm results significant higher values of biological activity parameters, whereas, increment from 1000 to 2000 ppm was not effective on the parameters mentioned above, even decline was observed in some cases.