Atık sularda bulunan demir iyonlarının çeşitli adsorbantlarla giderilmesi
  1. Tez No: 29513
  2. Yazar: ORAL LAÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Demir içeren bazı endüstriyel atık suların çevremizin kirlenmesinde oynadığı rol büytJktUr. İçme sularında ise demirin standart değerlerinin Üzerine çıkması durumunda, toksik özellik taşıyacağından bu metal iti uygun bir yöntemle arıtılması önemlidir. Bu çalışma ile çözeltilerde bulunan demir iyonlarının değişik topraklar tarafından adsorp 1 anması araştırılarak, çevremize bilinçsizce verilen ve demir içeren endüstriyel atık sularının, Erzurum yöresindeki topraklarla arıtılması hedef alınmıştır. Bu amaçla kontakt f i I trasyon metodu; Pomza, Mozaik, Bensan ve Tonsil topraklarına uygulandı ve bu toprakların çözeltilerde bulunan demir iyonlarını adsorplama kapasiteleri araştırıldı. Ayrıca; konsantrasyon, pH, temas söresi ve adsorpiayıcı miktarının adsorpsiyon Üzerine etkisi ince 1 end i. Sonuç olarak ; Erzurum yöresindeki toprakların, çözeltilerde bulunan demir iyonlarını belirli miktarda uzak laş ti rabi 1 ecek 1 eri görülmüştür. Ayrıca, bu uzaklaştırmanın Pomza'da adsorpsiyon, Hozaikta ise çöktürme ile olduğu anlaşılmıştır. Optimum şartlarda çözeltideki 4-2 Fe iyonlarını, Pomza % 100, Tonsil S civarında adsor pl adı k lar ı bulunmuştur 4-2 Fe iyonlarını, Pomza % 100, Tonsil % 82 ve Bensan * 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY Industrial wastewater including iron plays a major role on environmental pollution. In the case of over standart level of iron in drinking water, it is important to remove iron with a suitable treatment metal due to its toxic effect. The main aim of this study is to investigate treatment of the industrial wastewater including iron discharged to water sources soils in Erzurum region. For this purpose the method of contact filtration was applied to synthetic wastewater in the case of using Ponza, Bensan, Mozaik and Tonsil soils as adsorbance and adsorbing capasity of this 4 7 Soils for Fe " ions was studied. Also, the effect of the concentration, pH, contact time and adsorbing amount was investigated on the adsorption. As a result, it was observed that some soil, it was observed that some soils in Erzurum-reg i on can remove the iron ions in the wastewater in the some extent. It is also found that the remove! of these ions occurred being adsorbed by Pomza soil and being precipitation by Mozaik soil. It has been found that Fe ions in the wastewater were adsorbed % 100 by Ponza, % 82 Tonsil and % 34 by Bensan in the optimum cond i t ions.