Manyas Gölü güneyindeki pull-apart havzada bulunan kömürlerin jeolojik özellikleri ve ekonomik potansiyeli
Geological properties and economic potential of coals pull-apart basin in the south of Lake Manyas
- Tez No: 295136
- Danışmanlar: PROF. DR. FUZULİ YAĞMURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışma alanı, Balıkesir İli, Gönen İlçesi, Tütüncü Köyü civarında bulunmaktadır. Çalışma alanının temelini Mesozoyik yaşlı Karakaya formasyonu ve Permiyen yaşlı kireçtaşı blokları oluşturmaktadır. Karakaya formasyonunun üzerinde uyumsuz bir dokanakla Üst Oligosen-Alt Miyosen yaşlı Çakmak Volkanitleri bulunmakta olup bu formasyon üzerinde uyumsuz olarak bulunan Miyosen-Pliyosen yaşlı Bayramiç Formasyonu (Tplb) genellikle flüviyal sedimanlar ile gölsel karbonatlar ve kömür seviyelerinden meydana gelmiştir. Kuvarterner'de ise alüvyonlar bulunmakta olup tüm birimleri uyumsuzlukla örtmektedir.Çalışma alanında yayılım sunan linyit karakterinde kömürler bölgedeki Miyosen-Pliyosen yaşlı Bayramiç Formasyonu (Tplb) içerisinde yer almaktadır. Linyit damarları genellikle 1 ya da 2 damar halinde olabilmektedir.İnceleme alanındaki linyitler koyu kahve, siyah renklidir. Numunelerden elde edilen kimyasal analiz sonuçlarına göre linyitlerin nem içeriği ortalama % 27,02, kül içeriği ortalama %23,5, kükürt oranı ortalama %3,06, alt kalori değeri ortalama 2765 Kcal/kg ve üst kalori değeri ise ortalama 3098 Kcal/kg'dır. Kalorifik Değeri 2000 - 3000 Kcal/kg arasında olan linyit yatakları termik santrallerde kullanılabilecek özelliktedir. Kömür işletme sahasında 1.641.000 ton görünür rezerv, 729.000 ton muhtemel rezerv bulunmakta olup toplam kömür varlığı 2.370.000 ton'a ulaşmaktadır.Tüm bu kriterlere göre inceleme alanı kömürleri Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Sınıflaması (UN-ECE), Amerikan (ASTM) ve Alman (DIN) sınıflamalarının karşılaştırılması sonucu Linyit, Meta Linyit, mat kahverengi kömür sınıfına girdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area, is located in the vicinity of Balıkesir city - Gönen town, Tütüncü village. Karakaya formation (Mesozoic) and the Permian age limestone blocks forms the basement of the study area. The Upper Oligocene - Lower Miocene Çakmak Volcanics are unconformably overlay the Karakaya formation. The Miocene - Pliocene Bayramiç formation is unconformably overlay the Çakmak Volcanics. Stratigraphically from bottom to the top the formation composed of conglomerates, sandstone, sandy-claystone, claystone, marl and locally coal seams. Quaternary alluvion is unconformably covering the whole rock units.In the study area, the Miocene- Pliocene Bayramiç formation (Tplb) contains the lignite coal beds. The lignite occur as either one bed or two beds.The lignite coal in the study area is dark brown to black in color. The results of the chemical analysis show that the lignite contains an average of %27.02 moisture, %23.5 ash, %3.06 sulpher and an average lower value of 2765 kcal/kg and an average of upper value of 3098 kcal/kg. The liginte calorific value of 2000-3000 kcal/kg is a characteristic of a coal that can be used for thermal power stations. In the coal mining area a total resource of 2,370,000 tons of lignite in which 1,641,000 tons are in the measured resource category and 729,000 tons are in the indicated resource category.According to the classification of the United Nations Europian Economic Comitee (UN-ECE), American (ASTM) and German (DIN) classifications, the coal in the area is lignite, dull brown lignite to meta lignite.