Killerin mühendislik özelliklerine atıksuların etkisi
Effect of wastewater engineering properties of clay
- Tez No: 295146
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Killerin mühendislik davranışının içerdikleri su miktarına bağlı olarak değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Su miktarına bağlı olarak meydana gelen bu değişiklikler daneleri oluşturan minerallerin kristal yapısına, zeminin arazideki çökelme ortamına ve boşluklardaki suyun kimyasal özelliklerine bağlıdır.Bu çalışmada Isparta bölgesindeki atıksuların yüksek ve düşük plastisiteli kile olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla saf su ile yapılan kıvam limitleri ve standart kompaksiyon deney sonuçları, Kovada Kanalı suyu, Süleyman Demirel Organize Sanayi AtıksuArıtma Tesisi çıkış suyu, Isparta AtıksuArıtma Tesisi çıkış suyu ve Mermer Fabrikasıçıkış suyu ile yapılan deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır.Yapılan deneylere göre killerin likit limit, plastik limit, plastisite indisi, optimum su muhtevası ve maksimum kuru birim hacim ağırlığının kullanılan atıksularla değiştiği görülmüştür. Yüksek plastisiteli bir kilin kıvam limitlerinin azaltılmasında mermeratıksuyunun iyileştirici bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It has beenknown in engineeringthatclay'sbehaviorchangesdepending on itswatercontent. Thechangesduetowatercontentdepends on crystalstructure of minerals, sedimentationenvironment of theground in thefieldandchemicalproperties of water in thecavity.In this study the effects of wastewater on high and low plasticitic clay in Isparta region was investigated. For this purpose viscosity limits and standard compaction experiments with pure water compared with that of Kovada, SüleymanDemirel Industry Region water treatment unit, Isparta water treatment unit and marble wastewater.It was observed with the experiments that liquid limit, plastic limit, plasticity indices, optimum water content and maximum dry unit volume weight depends on used wastewater. It was monitored that marble water has positive effects on decreasing viscosity limits of high plasticity clay.