Çanaklı güneş yansıtıcılarıyla çalışan stirling güç üretme sisteminin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of stirling power system operating solar dish
- Tez No: 295147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT SELBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Teknik Eğitim, Energy, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünya nüfusunun hızla artması ve gelişen teknoloji ile birlikte enerji ihtiyacı da sürekli olarak artmaktadır. Bu yüzden yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılması oldukça önem arz etmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında öncelikle güneş enerjisi gelmektedir. Güneş enerjisinden yararlanarak enerji üretimi yapan sistemlerde yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca solar termal enerji sistemleri de güneşten elde edilen ısı enerjisini elektriğe dönüştürme teknolojisi olarak fotovoltaik sistemlerden oldukça farklıdır. Fotovoltaik sistemler güneşten bize ulaşan fotonlardan bir pile benzeyen mekanizma ile direkt olarak elektrik elde ederken solar termal enerji sistemlerinde aynalar ve lensler aracılığı ile güneşten elde edilen ısı enerjisi bir stirling motoruna yansıtılmak sureti ile hareket enerjisine, oradan da elektriğe çevrilmektedir.Bu çalışma, enerjinin kısıtlı olduğu günümüzde önemli avantajlar sağlayacaktır. Sistemin; sessiz ve çevre dostu olması, verimli, güvenilir, daha az titreşim üreten ve patlama riski daha az olan yakıtların kullanılabilmesi avantajlarına sahip olması en önemli özelliklerindendir. Ayrıca çanaklı güneş yansıtıcılarıyla ilgili ülkemizde çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden yapılacak olan bu çalışma, ülkemizin bu konu hakkındaki gelişimine önemli katkılar sağlayacaktır.Bu çalışmada Güneş Yansıtıcılı Stirling Güç Üretme sistemin imal edilerek deneysel analizi yapılmış ve sistemin güç potansiyeli belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly increasing world population and developing technology with our energy needs are also constantly increasing. So take advantage of renewable energy sources rather be overseas. Renewable energy resources, primarily solar energy comes from beyond. By taking advantage of solar energy power generation systems, which have been used heavily. In addition, solar thermal energy systems, the sun obtained from heat energy to electricity conversion technology, photovoltaic systems are quite different. Photovoltaic systems from the sun we receive photons a battery-like mechanism directly get electricity, while solar thermal energy systems, mirrors and lenses through the sun obtained from the heat energy of a reflected in the motion shall be reduced to Stirling engine energy, is then converted into electricity.This study is an important advantages of the energy will be limited. The system is quiet and be environmentally friendly, efficient, reliable, produces less vibration and less risk of explosion is the most important features of the advantages of fuel used. In addition, there is a lot of work in our country about system operating solar dish. Therefore, this study will be, will provide significant contributions to the development of our country on this issue.In this wok, Reflective Solar Power Generating System with Stirling engine was manufactured. The experimental analysis of this system was done and the results were tested for suitability for our country.