Akdeniz'deki balon balığı, Lagocephalus sceleratus (Gmelin,1789)' un bazı biyolojik özelliklerinin tespiti
Determination of some biological features of silverstripe blaasop, Lagocephalus sceleratus (Gmelin,1789) in the Mediterranean Sea
  1. Tez No: 295150
  2. Yazar: UFUK GÜRKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Lagocephalus sceleratus (Gmelin, 1789)'un yaş, eşey, ağırlık ve boy kompozisyonu, boy ? ağırlık ilişkisi, kondisyon faktörü, üreme özellikleri (gonadosomatik indeks ve üreme periyodu) gibi bazı biyolojik özellikleri belirlenmiştir. Kasım 2009 ? Ekim 2010 tarihleri arasında min. 16,9 maks. 63,5 cm boya sahip toplam 263 birey Antalya Körfezi ve Finike Körfezi'nden paraketa ve fanyalı uzatma ağı ile avlanmıştır. Örnekleri ortalama çatal boy 32,26±3.54 cm ve ortalama vücut ağırlığı 677,12±26,953 g, boy ? ağırlık ilişkisi r=0.9930 olarak hesaplanmıştır. Dişi erkek oranı 0,88:1 olarak belirlenmiştir. Örneklerin yaş grupları 0+ ile 6+ arasında dağılım göstermiştir. GSI değerleri Mayıs ayında en yüksek (% 3,225), Aralık ayında ise en düşük (% 0,205) değere ulaşmış, üreme döneminin yaz dönemi boyunca Mayıs ? Ağustos ayları arasında olduğu bulunmuştur. Sindirim kanalı incelendiğinde balığın paraketa, fanyalı ağ ve kıyı balıkçılığında kullanılan diğer av araçlarına zarar verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study , some biological features like age, sex, weight and lenght compositions, lenght ? weight relationship, condition factor, some reproduction characteristics (spawning period, gonadosomatic index) of Lagocephalus sceleratus (Gmelin, 1789) were determined. A sample of 263 fish with ranging from 16,9 ? 63,5 cm were caught by longline and trammel net from Antalya Bay and Finike Bay between November 2009 and October 2010. Average fork length was calculated as 32,26±3.54 cm and average body weight 677,12±26,953 g, L-W relationship r=0,9930. The overall sex ratio of males to female was 1:0,88. The age groups, of the samples varied between 0+ and VI+ age. The gonadosomatic index was found to have a maximum value (% 3,225), in May and a minimum value (% 0,205) in December. Spawning takes place during summer between May and August. When examination of the digestive duct it was showed that fish is harmful to longlines, trammel nets and the other small - scale fishing gear.