Isparta ili Helophoridae ve Hydrophilidae (Coleoptera) türlerinin faunistik ve sistematik yönden incelenmesi
Faunistic and systematic investigations on the species of Helophoridae and Hydrophilidae (Coleoptera) in Isparta province
  1. Tez No: 295151
  2. Yazar: AYÇİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma alanı olarak seçilen Isparta il merkezi ve ilçelerinden, 2009-2010 yıllarında toplanan Hydrophilidae ve Helophoridae (Coleoptera) türleri, bazı ekolojik verilerle birlikte faunistik açıdan incelenmiştir. Sonuç olarak; Hydrophilidae ve Helophoridae familyalarına ait 15 cinse bağlı 42 tür, 2 alttür ve toplamda 929 birey tespit edilmiştir. Çalışma yıllarına göre taksonların dağılımı; 2009 yılında 8 cins 28 tür, 2010 yılında ise 14 cins ve 37 tür şeklindedir. Yapılan literatür incelemeleri sonucunda 35 türün daha önce Isparta'dan kaydının olmadığı belirlenmiştir.Çalışmada saptanan türlerin her birinin kısaca önemli diyagnostik karakterleri verilmiş, bilinen Dünya ve Türkiye dağılışlarına yenileri eklenerek tekrar gözden geçirilmiştir. Türlerin yaşam alanı tercihlerine değinilmiş, elde edilen veriler ekolojik açıdan sonuç kısmında tartışılmıştır. Çalışma alanından toplanan Hydrophilidae ve Helophoridae familyalarına ait toplam 44 türün yıllara göre çeşitlilik durumları incelendiği zaman; Shannon-Wiener çeşitlilik indeksi sonuçlarına göre 2010 yılının tür çeşitliliği bir önceki çalışma yılına oranla daha yüksek bulunmuştur. Çalışma yıllarının tür kompozisyonuna bağlı benzerliği kıyaslandığında ise; Jaccard benzerlik indeksine göre her iki yılın benzerlik oranı %45 iken, birey sayısını da dikkate alan Bray-Curtis benzerlik indeksine göre bu oran %34 olarak belirlenmiştir. Ayrıca her bir türün genel habitusu, aedeagus şekli ve teşhis işleminde kullanılan bazı morfolojik karakterlerinin fotoğrafları indeks şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hydrophilidae and Helophoridae (Coleoptera) species collected from Isparta and adjacent areas in 2009-2010, have been faunistically investigated with some additional ecological datas. Consequently, a total of 42 species and 2 subspecies belonging to 929 specimens classified in 15 genera of the families Hydrophilidae ve Helophoridae have been presented. 8 genera and 28 species were recorded in the study year 2009, while these were 14 genera and 37 species for the year 2010. According to the literature, it was determined that 35 of the species were not reported from Isparta previously.The general range of the all species with their known and predicted distribution in Turkey are included, as well as some important diagnostic features. Habitat preferences of the species were reviewed and the obtained data were ecologically discussed. Comparing the diversity of study years based on recorded 44 species of both families, 2010 was more diverse than 2009 according Shannon-Wiener indeks results. According to the similarity indeks results, the similarity ratio of the years was 45% based on Jaccard index, while it was calculated as 34% based on Bray-Curtis index which consider individuals number as well. In addition, general habitus, aedeagus shape and photos of some important morphological characters used in diagnosis were indexed for each species.