Orman kaynakları rehabilitasyon çalışmalarının kırsal toplumlar üzerine etkileri: Bolu Orman Bölge Müdürlüğü örneği
Effects on rural communıtıes of forest resources rehabılıtatıon operatıons ın Turkey: A case study of Bolu Forest Conservancy
- Tez No: 295174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışması, Orman kaynakları rehabilitasyon çalışmalarının kırsal toplumlar üzerine etkilerinin ekonomik olarak analiz edilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmada öncelikle Türkiye ormanları ve ormancılığı, rehabilitasyonun tanımı ve amacı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Daha sonra rehabilitasyon çalışmalarının kırsal toplumlar üzerine olan katkıları belirlenmiştir.Bu katkılar birebir görüşme, literatür, doküman analizi ve anket yöntemleri kullanılarak tespit edilmiştir. Orman kaynakları rehabilitasyon çalışmalarının kırsal toplumlar üzerine etkileri örneklem alanı hesabı ve çeşitli analizlerle belirlenmiştir. Analizler, SPSS 17.0 istatistik programı ve Microsoft Ofis Excel kullanılarak yapılmıştır.Çalışma sonucuna göre, Orman kaynakları rehabilitasyon çalışmalarının kırsal toplumlar üzerinde ekonomik olarak bir gelir sağladığı orman köylerinde yaşayan halkın Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen istihsal ve ağaçlandırma gibi işlerde işlendirildiği görülmüştür. Ayrıca yapılan çalışmada kırsal toplumlarda gelir düzeyinin düşük olduğu, işsizlik ve eğitim yetersizliği nedeni ile köylerde göç eğiliminin olduğu görülmüştür. OGM tarafından yapılan rehabilitasyon çalışmalarını olumlu olarak görmektedirler.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared to analyze the economic impacts of the forest resources rehabilitation works on rural communities. In this study providing information about forests and forestry of Turkey and the definition and purpose of rehabilitation. Then, the contribution of rehabilitation work on the rural communities were determined.These contributions have been identified with one to one meetings, literature, document analysis and survey methods. Effects of forest resources rehabilitation work in rural communities has been determined with sample area calculation and a variety of analysis. Analyses were performed using the SPSS 17.0 statistical software and Microsoft Office Excel.According to the results of the work, forest resources rehabilitation works, economic income on rural communities of the people who lives in forest villages provided by OGM such as the production and plantation jobs were employed. In addition, the income levels of rural communities were low, unemployment and educational failure because of the migration trend was found in the villages has been seen in the study. Rehabilitation works carried out by OGM has been seen as positive.