Levrek balığı (Dicentrarchus labrax) yetiştiriciliğinde sperm inseminasyonu uygulamasının başarısı ve ebeveyn tayini
Success of sperm insemination and parentage assignment in european sea bass (Dicentrarchus labrax) culture
  1. Tez No: 1019802
  2. Yazar: BAHAR ELDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Su Ürünleri, Genetics, Aquatic Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türkiye su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün önemli türlerinden biri olan Avrupa deniz levreği (Dicentrarchus labrax) damızlık yönetiminde, üreme başarısını optimize etmek amacıyla“sperm inseminasyonu”(Sİ) yönteminin etkinliği araştırılmıştır. Tatlı su türlerinde başarısı kanıtlanmış olan bu tekniğin deniz balıklarındaki uygulanabilirliği, mikrosatelit belirteçleri kullanılarak gerçekleştirilen ebeveyn analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, LHRHa hormon uygulaması yapılan dişilerin ovaryumuna, tahmini yumurta bırakımından yaklaşık 12 saat önce, sperm parametreleri (motilite, hız) önceden belirlenmiş dört erkek damızlıktan oluşan sperm havuzunun inseminasyon yöntemi ile bırakılması ile döllenmiş yumurta elde edilmesi hedeflenmiştir. Kontrol grubundaki damızlıklara ise herhangi bir muamele yapılmamış, doğal üreme haline bırakılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, Sİ ve kontrol gruplarından elde edilen yumurta ve larvaların biyolojik performansları karşılaştırılmıştır. Bu doğrultuda; yüzen yumurta oranı, döllenme başarısı, kuluçka verimi, hava kesesi oluşumu, larva yaşam oranı ve spesifik büyüme oranları (SGR) detaylı olarak incelenmiştir. İstatistiki analizler sonucunda, tüm bu parametreler açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamış (p>0.05), Sİ yönteminin larva kalitesi ve gelişimi üzerinde herhangi bir negatif etki yaratmadığı ortaya konulmuştur. Denemelerde, üç farklı Sİ tankında (Tank bir, üç ve beş) toplamda 569 yavru birey ve her bir tank için 12 aileden oluşan damızlık stokları üzerinden moleküler ebeveyn analizleri yürütülmüştür. Larva örneklerinden yüksek kalitede DNA eldesi için klasik yöntemlere alternatif, düşük maliyetli ve zaman tasarrufu sağlayan NaCl temelli bir izolasyon prosedürü optimize edilmiştir. Ayrıca, ebeveyn tayininde kullanılan 10 adet mikrosatelit lokusunun (DLA0066, Dla-12, DLА0040, DLA0044, DLA0086, DLA0096, DLA0252E, DLA0081, DLA0020, DLA0003) tek bir reaksiyonda çoğaltılmasını sağlayan, dört farklı bağlanma sıcaklığının eş zamanlı kullanıldığı“Dinamik Multipleks PZR”yöntemi literatüre kazandırılmıştır. Ebeveynlik atama sürecinde hem dışlama (VITASSIGN) hem olasılık (CERVUS) tabanlı programlar kullanılmış, bu programlardan elde edilen sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmıştır. Bu iki algoritma ile de yapılan ebeveyn analizlerinde, üç tankta da yavruların ebeveynlerine %100'e yakın bir oranda atandığı görülmüş, metodolojik olarak genetik eşleştirmelerin başarıyla tamamlanmasına olanak tanımıştır. Bu durum, kullanılan mikrosatelit panelinin ayırt edici gücünün çok yüksek olduğunu göstermektedir. Analiz edilen lokusların ortalama polimorfik bilgi içeriği (PIC) 0,633 ve ebeveyn çifti için birleşik dışlayamama olasılığı (Combined NE-PP) 0,0001'den küçük bulunarak, belirteç setinin yüksek ayırt edici güce sahip olduğu doğrulanmış ve yavruların %98'i ebeveynlerine atanabilmiştir. Deney grupları bazında yapılan değerlendirmede, her üç tankta da sperm inseminasyonu yöntemi ile üretilen yavruların (%56,4), klasik yöntemle üretilen yavrulardan (%43,6) fazla olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, deniz balığı yetiştiriciliğinde sperm inseminasyonu yönteminin rekabetçi tank ortamlarında erkeklerin üreme başarısını artırmada ve genetik katkıyı daha geniş bir tabana yaymada etkili bir strateji olduğunu kanıtlamaktadır. Bu çalışma, alternatif türlerin yetiştiriciliği, damızlık yönetimi ve ıslah programları için genetik temelli veri üretiminin önemini vurgulayan bilimsel bir temel sunmaktadır. Nispeten yeni olan bu yöntemin farklı çevresel faktörlerde ve farklı türler ile test edilmesi, Avrupa yılan balığı, mavi yüzgeçli orkinos ve lahos gibi üretimi zor olan alternatif türlerin teknoloji transferiyle kolayca çoğaltılması ve pratikte birleşmesi imkânsız olan farklı ebeveyn türlerinden yepyeni ticari melez (hibrit) hatların oluşturulması adına güçlü bir bilimsel rehber olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effectiveness of sperm insemination (SI) in optimizing reproductive success in broodstock management of European sea bass (Dicentrarchus labrax), a significant species in the Turkish aquaculture sector. The applicability of this technique, proven successful in freshwater species, to marine fish was evaluated using parental analysis with microsatellite markers. The study aimed to obtain fertilized eggs by introducing a sperm pool from four male broodstock with predetermined sperm parameters (motility, velocity) into the ovaries of females treated with LHRHa hormone approximately 12 hours before estimated egg laying. Broodstock in the control group were left untreated and allowed to reproduce naturally. In the first stage of the study, the biological performance of eggs and larvae obtained from the SI and control groups was compared. Accordingly, the percentage of floating (viable) eggs, fertilization success, hatching efficiency, swimming bladder formation, larval survival rate, and specific growth rates (SGR) were examined in detail. Statistical analyses revealed no significant differences between groups in terms of all these parameters (p>0.05), demonstrating that the SI method did not have any negative effects on larval quality and development. In the experiments, molecular parentage analyses were conducted on a total of 569 juvenile individuals in three different SI tanks (Tank one, three, and five), and on broodstock consisting of 12 families for each tank. A low-cost and time-saving NaCl-based isolation procedure was optimized as an alternative to classical methods for obtaining high-quality DNA from larval samples. Furthermore, the“Dynamic Multiplex PCR”method, which enables the amplification of 10 microsatellite loci (DLA0066, DLA-12, DLA0040, DLA0044, DLA0086, DLA0096, DLA0252E, DLA0081, DLA0020, DLA0003) used in parentage determination in a single reaction using four different binding temperatures simultaneously, has been introduced to the literature. Both exclusion (VITASSIGN) and likelihood (CERVUS) based programs were used in the parentage assignment process, and the results obtained from these programs were compared. In parentage analyses performed with both algorithms, it was observed that the offspring were assigned to their parents at a rate of close to 100% in all three tanks, allowing for the successful completion of genetic matching methodologically. This indicates that the discriminatory power of the microsatellite panel used is very high. The mean polymorphic information content (PIC) of the analyzed loci was found to be 0.633, and the combined probability of non-exclusion (NE-PP) for the parent pair was less than 0.0001, confirming the high discriminatory power of the marker set, with 98% of the offspring being assigned to their parents. Evaluation based on experimental groups revealed that in all three tanks, offspring produced by sperm insemination (56.4%) outnumbered those produced by the conventional method (43.6%). These findings demonstrate that sperm insemination is an effective strategy in marine fish farming to improve male reproductive success in competitive tank environments and to broaden the base of genetic contribution. This study provides a scientific basis highlighting the importance of genetically based data generation for alternative species cultivation, broodstock management, and breeding programs. It is thought that testing this relatively new method under different environmental conditions and with different species could provide a strong scientific guide for the easy propagation of alternative species that are difficult to produce, such as European eel, bluefin tuna, and grouper, through technology transfer, and for the creation of entirely new commercial hybrid lines from different parent species that are practically impossible to combine.