Haydarlı baraj alanının jeoteknik özellikleri
The geotechnical properties of Haydarli dam field
  1. Tez No: 295193
  2. Yazar: ELİF ALGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Afyonkarahisar ili Dinar ilçesine bağlı Haydarlı Kasabası arazisinden geçen Avşar Çayı üzerinde Haydarlı Barajının yapılması düşünülmektedir. Bu baraj alanında zeminden kaynaklanan problemleri belirlemek ve çözüm önerileri üretmek amaçlanmıştır. Bunun için çok elektrotlu elektrik özdirenç, çok atışlı sismik kırılma ve mekanik sondaj yöntemleri kullanılmıştır.Haydarlı baraj alanında yapılan gözlemsel çalışmalarla jeolojik birimlerin Pliyosen depozitler (aglomera, konsolide kil ardalanması) ve Kuvarterner alüvyon birimlerden oluştuğu belirlenmiştir. Buna ek olarak çalışma sahasında uygulanan yöntemlerden bu jeoleojik birimlerin kalınlıkları, geçirimlilik durumu, fiziksel ve mekaniksel özellikleri, yeraltı suyu durumu, kayaçların RQD (Kaya Kalite Göstergesi), ayrışma derecesi, çatlak sıklığı, kayma ve basınç dalga hızları, elektrik özdirenç gibi parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca baraj alanındaki jeolojik birimlerin yanal ve düşey yöndeki yayılımını ortaya koymak için seçilen 14 profilde çok elektrotlu elektrik özdirenç tomografi çalışması yapılmış ve 2 boyutlu modelleme sonucunda yaklaşık 30-40m derinliğe kadar jeolojik birimlerin ayrımlılığı sağlanmıştır. Çalışma sahasında yapılan çok atışlı sismik kırılma çalışmaları ile de jeolojik birimlerin yapısal ve mekanik özelliklerine ek olarak dinamik özellikleri de ortaya konulmuştur. Yapılan sismik ve elektrik çalışmalarını denetlemek amacı ile mekanik sondaj çalışmaları ve yerinde deneyler yapılmıştır.Yapılan tüm çalışmaların sonucunda KD-GB yönünde bir faylanma, göl alanı içerisindeki birimlerin geçirimlilik durumları ve bent alanı yerinin uygunluğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Haydarlı Dam is planned to be constructed over Avşar Creek which passes through Haydarlı/Dinar township in the boundaries of city of Afyon karahisar. In this thesis study, the problems arising from soil conditions and recommended solutions are aimed. Multi electrode resistivity survey, multiple shot seismic refraction and mechanical boring techniques are used for this purpose.Reconnaissance studies at Haydarlı dam site indicates that geological units of Pliocene (agglomerate, consolidated clay intercalations) and quaternary alluvial deposits are present. The investigation techniques applied at site also aimed to define the thickness, permeability, physical and mechanical properties, groundwater conditions RQD values, fracture density, shear and peasure wave velocities and electrical resistivity parameters of geological units. On fourteen selected profiles multi electrode electrical resistivity tomography is utilized in order to define the lateral and vertical distribution of geological units. So, by two dimensional modelling the geological units are defined to 30 ? 40 m depth. By execution of multi shot seismic profiles at site, the structural, mechanical and dynamic properties of geological units are recorded. In order to control seismic and electrical resistivity survey, mechanical boring and in ? situ tests are done.In consequence of these studies, faulting on NE/SW direction, the permeability of units in the lake area and the suitability of cofferdam area are defined.