Deprem riski açısından Isparta-Anadolu Mahallesi makro-mikro bölgelemesi
Macro-micro zonation of the Isparta-Anadolu district in point of earthquake risk
- Tez No: 295197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT YALÇIN KALYONCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Depremler en büyük doğal afetlerden birisidir. Ülkemizde depremlerde meydana gelen ağır kayıpların ana nedenlerinden biride deprem tehlikesi yüksek, zayıf zeminler üzerinde plansız ve çarpık kentleşme sürecidir.Çalışma alanı için ilk olarak olasılıksal deprem tehlike analizi yapılmıştır. Deprem tehlike analizinin ikinci aşamasında deterministik deprem tehlike analizi yapılarak Isparta ve çevresi için muhtemel çeşitli fay modelleri kullanılarak oluşturacağı deprem büyüklükleri kestirilmiştir.Bu çalışma kapsamında; Isparta ili Anadolu Mahallesinde binalar gezilerek bu binaların olası bir depremde nasıl davranış gösterecekleri belirlenmeye çalışılmış ve mevcut olan düzensizlik tespiti yapılmıştır.Çalışmada Isparta ili Anadolu mahallesi yerleşim yerindeki hakim periyot ve büyütme faktörü hesaplanmıştır. ReMi verileri yardımıyla çalışma alanının zemin cinsi belirlenmiştir.Çalışmada son olarak ampirik ivme azalım ilişkileri yardımı ile ivme değerleri hesaplanmıştır.Sonuç olarak; belirlenen maksimum magnitüd değerlerinin meydana gelmesi durumunda çalışma alanında bulunan yapılarda meydana gelebilecek hasar seviyeleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquake is one of the biggest natural disasters. One of the main reasons of heavy loss due to catastrophic earthquakes in Turkey is the unplanned urbanization process on earthquake prone areas.For the study area, the probabilistic seismic hazard analysis was determined. In the second phase of seismic hazard analysis, by using deterministic seismic hazard analysis, the magnitudes were estimated by the several rapture models in Isparta.In this study; in Anadolu District, where is the region of Isparta, examined buildings to find how a show constructural behavior in probable earthquake and determined existing untidies.In this study, the dominant period, amplication index were determined for the Anadolu District in Isparta. The type of soil was determined with the help of the ReMi data in study area.Lastly, acceleration values were calculated with the help of empirical acceleration attenuation relations.As a result, the maximum magnitude values in the case of damage to structures in the field of study is to determine the levels