Isparta-Aksu yöresi iğne yapraklı ormanlarında zararlı kabuk böceği türleri
The harmful bark beetle species in the coniferous forests of Isparta-Aksu province
- Tez No: 295196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma 2009-2011 yıllarında Isparta-Aksu yöresi iğne yapraklı ormanlarında zararlı olan kabuk böceği türlerini, bunların konukçularını ve önemli bazı türlerin biyolojilerini belirlemek amacıyla ele alınmıştır.Çalışmalar yöre ormanlarında zararın yoğun olarak görüldüğü 6 ayrı deneme sahasında yürütülmüştür. Arazi çalışmalarının yapıldığı üç yıl boyunca, yöre genelinde tarama çalışmalarına devam edilmiş, deneme sahalarında ise tuzak ağaçları ve feromon tuzakları yardımıyla haftalık gözlemler gerçekleştirilmiştir. Yöre genelinde tarama yapılan diğer sahalarda ise gerek orman içi depolarda bulunan gerekse üretim yapılan sahalarda beklemekte olan emvaller üzerinde gözlemler yapılmıştır. Önemli kabuk böceği türlerinin ergin uçuş dönemlerinin ve populasyon yoğunluklarının belirlenmesi amacıyla feromon tuzakları kullanılmıştır.Çalışma sonucunda 14 adet Scolytinae türü tespit edilmiştir. Bu türler; Tomicus minor (Hartig), Hylurgus ligniperda (Fabricius), H. micklitzi Wachtl, Carphoborus henscheli Reitter, Phloesinus acatayi Schedl, Cryphalus piceae (Ratzeburg), Pityogenes bistridentatus (Eichhoff), Pityokteines marketae Knizek , Orthotomicus erosus (Wollaston), O. longicollis (Gyllenhal), O. robustus (Knotek), O. tridentatus Eggers, Ips mannsfeldi (Wachtl) ve I. sexdentatus (Boerner)'tur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine bark beetle species which occur damage in coniferous forests Isparta-Aksu province, their hosts and biology of important of them between 2009 and 2011.Field studies were made in 6 different research areas. During the studies which were continued three years, surveying was continued in all around the province for determination of bark beetles and weekly observations were made by using trap tress and pheromone traps. The logs were observed in wood storages and cutting stands in surveyed areas of the region. For determining of adult flying period and population density of some important bark beetles, pheromone traps were used.As a result, 14 Scolytinae species were determined. These are Tomicus minor (Hartig), Hylurgus ligniperda (Fabricius), H. micklitzi Wachtl, Carphoborus henscheli Reitter, Phloesinus acatayi Schedl, Cryphalus piceae (Ratzeburg), Pityogenes bistridentatus (Eichhoff), Pityokteines marketae Knizek , Orthotomicus erosus (Wollaston), O. longicollis (Gyllenhal), O. robustus (Knotek), O. tridentatus Eggers, Ips mannsfeldi (Wachtl) and I. sexdentatus (Boerner).