Andezitin asfalt betonunda agrega olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the use of andesite as aggregate in asphalt concrete
- Tez No: 295218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, andezit taşlarının düzgün geometrik şekil alabilmesi için kesilmesi esnasında ortaya çıkan atıklarının asfalt betonunda agrega ve filler malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır.Öncelikle aynı granülometri eğrisine sahip kireç taşı numuneleri %3, 4, 5, 6, 7 ve 8 andezit taşı numuneleri %5, 6, 7, 8 ve 9 oranlarında asfalt çimentosu kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan numunelere Marshall stabilite deneyi uygulanarak optimum bitüm yüzdeleri belirlenmiştir.Daha sonra belirlenen bitüm yüzdesi kullanılarak filler / bitüm oranına göre %4, 5, 6, 7 ve 8 oranlarında Marshall numuneleri hazırlanmış ve hazırlanan numunelerin stabilite ve akma değerleri belirlenmiştir.Elde edilen deformasyonlar ile filler/bitüm oranına göre optimum filler yüzdesi ve optimum bitüm yüzdesi tayini yapılmıştır. Daha sonra ince agrega andezit iri agrega kireç taşı ve ince agrega kireç taşı iri agrega andezit olacak şekilde numuneler hazırlanmış agrega/bitüm oranı %4, 5, 6, 7 ve 8 oranlarında asfalt çimentosu kullanılmıştır. Numuneler Marshall stabilite deneyine maruz bırakılmış ve optimum bitüm yüzdeleri hesaplanmıştır.Bulunan optimum bitüm yüzdeleri karşılaştırılmıştır ve sonuç olarak özellikle andezit tozunun yaygın olarak bulunduğu bölgelerde, taşıma ve kurutma maliyetlerinin kireç taşının maliyetini geçmediği kesimlerde, asfalt betonu karışımlarda kireç taşı yerine andezit taşının filler malzemesi olarak kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, usability of waste of the andesite blocks that obtained in the cutting process in order to form them into regular geometrical shapes, as aggregate and filler material in asphalt concrete were analyzed.First of all, limestone samples having same gradient curves in 3, 4, 5, 6, 7, and 8 percentages and andesite stone samples in 5, 6, 7, 8, and 9 percentages were prepared using asphalt cement. The prepared samples were subjected to Marshall stability experiment and optimum bitumen percentages were calculated.Then, using determined bitumen percentage, Marshall samples with filler ratio of 4, 5, 6, 7, and 8 percentages were prepared and Marshall stability and flow rates were determined for these samples.Using obtained deformations of samples and optimum filler ratio and optimum bitumen percentage were determined. Then, fine aggregate andesite, aggregate limestone and a thin limestone aggregate samples were prepared and asphalt cement was used with 4, 5, 6, 7, and 8 percentages of aggregate/bitumen ratios. Samples were subjected Marshall stability experiment and optimum bitumen percentages were calculated.According to comparisons of the obtained optimum bitumen percentages, It is concluded that andesite stone can be used instead of limestone in asphalt concrete mixtures especially in the areas of andesite powder commonly exists and transportation and drying costs do not exceed the cost of the limestone.