WebQuest destekli matematik öğretiminin altıncı sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The effects of webQuest-supported mathematics instruction on sixth grade students? critical thinking skills
- Tez No: 295219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, WebQuest destekli matematik öğretiminin altıncı sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme düzeylerini nasıl etkileyebileceğini tespit etmektir. Bu amaçla 2009-2010 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Isparta Eğirdir Mustafa Çetinkaya İlköğretim Okulu altıncı sınıf öğrencileri ile deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Dört hafta boyunca kontrol grubu ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretim programına uygun çalışma yapılırken, deney grubu ile WebQuest destekli matematik eğitimi yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Demir (2006) tarafından geliştirilen Eleştirel Düşünme Ölçekleri kullanılmıştır. Ön test ve son test sonuçlarına göre grupların genel olarak yüksek düzey eleştirel düşünme becerisine sahip oldukları görülürken, öğrencilerin ön test ve son test puanları açısından ölçeklerin bazı alt boyutlarından daha yüksek, bazılarından ise daha düşük puan aldıkları tespit edilmiştir. Çok değişkenli kovaryans (MANCOVA) analizine göre son test puanları arasındaki farklılıkların istatistiksel açıdan anlamlı olmadıkları görülmüştür. Araştırmanın bulgularına göre WebQuest destekli matematik öğretiminin altıncı sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri üzerinde bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine how WebQuest-supported mathematics education could impact on sixth grade students? critical thinking skills. For this purpose, a quasi-experimental research study was conducted in Isparta Eğirdir Mustafa Çetinkaya Elementary School during the second semester of 2009-2010 academic year. Experimental group was given WebQuest-supported mathematics instruction while the control group was given standard curriculum of Ministry of National Education. Both groups received four weeks of instruction. Data were collected before and after the experiment through The Critical Thinking Skills Scales developed by Demir (2006). In general, students had high level of critical thinking although pre-test and post-test scores were higher or lower in some sub-scales. Multivariate analysis of covariance (MANCOVA) test revealed that the differences between post-test scores on the sub-scales were not statistically significant after controlling fort the pre-test scores. This finding concluded that WebQuest-supported mathematics instruction had no effects on critical thinking skills for this sample of students.