Maya üretilen bir fermentörün on-line ölçüm teknikleri ile dinamik özellikleri ve kontrolü
The Dynamics and control of fermentor containing yeast culture with on-line measurement technology
- Tez No: 29525
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MAYA ÜRETİLEN BÎR FERMENTÖRÜN ON-LÎNE ÖLÇÜM TEKNÎKLERÎ ÎLE DİNAMİK ÖZELLİKLERİ VE KONTROLÜ NİHAL BURSALI Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman a Prof.Dr. Mustafa ALPBAZ İ993, Sayfa: 157 Jüri s Prof -Dr.Mustafa ALPBAZ : Prof.Dr. Timur DOSU : Doç- Dr. Ali BILBESü Bu çalışmada S.cerevisiae mayasının soğutma ceket li kesikli bir bioreaktörde üretimi yapılmıştır. Ayrı ca, sistemin dinamik özellikleri ve bioreaktör içi sı caklığının kontrolü incelenmiştir. Dinamik çalışmaların ilk kısmında reaktör içi sıcaklığı sabit tutulmuş diğer tüm değişkenlerin zamanla değişimi gözlenmiştir. İkinci kısımda ise maya üretimi esnasında oluşan ısının etki siyle Bioreaktör içi sıcaklığının zamana göre değişimi incelenmiştir. Bioreaktör içi sıcaklığının IMC kontrolü yapılmıştır. Bu kontrol çalışması içinde ayarlanabilen değişken olarak dalgıç ısıtıcıdan verilen Q ısısı se çilmiştir. Kontrol tasarımı için proses reaksiyon eğri si oluşturulmuştur. Serekli parametreler bu proses eğ risinden hesaplanmıştır. Sistem ile ilgili matematiksel modeller gelişti rilmiş ve bilgisayarda çözülmüştür. Deneysel verilerle teorik hesaplama sonuçları kar şılaştırılmış ve uygunluk gözlenmiştir. Model parametrelerinden en önemlilerinden biri o- lan hacimsel kütle aktarım katsayısı deneysel olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELIMELERsKesik 1 i Bioreaktör, Dinamik Çalışma IMC Kontrol
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis THE DYNAMICS AND CONTROL OF FERMENTOR CONTAINING YEAST CULTURE WITH ON-LINE MEASUREMENT TECHNOLOGY NİHAL BURSALI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ 1993, Page: 157 Jury Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Prof. Dr. Timur DO?U Assoc. Prof.Dr. Âli BiLGESO In this work the production of S. cerevisiae was done in the batch bioreactor with the cooling jacket. Also, the dynamic properties of the system and the con trol of the bioreaktor temperature were investigated. In the first part of the dynamic work the bioreactor temperature was taken constant and the other variables were observed. In the second part with the effect of the heat which is generated by the yeast production, the time variation of the bioreaktor temperature was investigated. The IMC control of the bioreaktor tem perature was done. Also for this control work the heat (Q) taken from the immerse heater was choosen as a manipulated variable. For the design of the control system the proses reaction curve was generated. The necessesery parameters were calculated from this prosses reaction curve. The related mathematichal models of the system were developed and solved with the computer. The results of the theorical calculations were compared with the experimental data and the agreement was observed. The volumetric mass transfer coefficient whic is the one of the most important model parameters was cal culated experimentally.