Dolgulu destilasyon kolonu dinamiğinin ortogonal kolokasyon yöntemi ile incelenmesi
Investigation of a packed distillation column dynamics by the method of orthogonal collection
  1. Tez No: 29524
  2. Yazar: YAVUZ CABBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Doktora Tezi DOLGULU DESTİ LASY ON KOLONU DİNAMİ?İNİN ORTOGONAL KOLOKASYON YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ Yavuz CABBAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ 1993, Sayfa: 212 Jüri : Prof. Dr-. Ahmet ÖZDÜR AL Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Doç. Dr. Çetin KOÇAK Bu çalışmada, metanol -su karışımının damıtıldığı dolgulu kulenin dinamik davranışları incelenmiştir. Damıt ma kulesinin giriş değişkenlerine kademe ve vuru CpulseD etkileri verilerek çıkış değişkenleri olan üst ürünün de rişim ve sıcaklıkları zamana karşı gözlenmiştir. Kolon içi sıcaklık değişimlerinin gözlenmesi için sisteme bir bilgi sayar bağlanmıştır. Bilgisayar ayrıca ısıtma yağı sıcaklı ğını kontrol etmek amacıyla PID kontrol cihazı olarak kul lanıldı. Teorik çalışmalarda kule için dört farklı model gel i şti r i 1 di. İlk üç model ; k ademel i si stem model 1 er i temeline, dördüncü model ise kütle iletiminin iki film teorisi temeline dayanmaktadır ve çözümünde ortogonal ko- lokasyon yöntemi kullanılmıştır. Genelde dört modelin çö züm sonuçları da deneysel sonuçlarla uyum göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Dolgulu damıtma kulesi, Ortogonal kolo- kasyon yöntemi, dinamik davranış, matematik model.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Ph.D. Thesis INVESTIGATION OF A PACKED DISTILLATION COLUMN DYNAMICS BY THE METHOD OF ORTHOGONAL COLLOCATION Yavuz CABBAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ 1993, Page: 212 Jury : Prof. Dr. Ahmet ÖZDURAL Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Assoc. Prof. Dr. Çetin KOÇAK In this work, the dynamic behavior of packed distillation column in which methanol -water mixture was distilated were investigated. The time response of output variables, concentration and temperature of top product, under the effects of the step and pulse changes given to the input variables have been observed. A digital computer has been connected to the system for observation of temperature variations in the column. The computer also was used as a PI D controller for controlling of temperature of the heating oil. Four differ ant models were developed in the theoretical studies. First three models are based on the solutions of staged system models, forth is based on the two film theory mass transfer and was solved by method of orthogonal collocation. Therotical results of the all models agreed with experiments in general. KEY WORDS: Packed distillation column, Method of or thogonal col 1 ocati on » Dynami c behavi or, Mathemati cal model.