Bazı böcek patojeni bakterilerin çeşitli immobilizasyon teknikleriyle özelliklerinin modifikasyonu
Modification of some insect pathogene bacteria's characteristics by several immobilization techniques
- Tez No: 29526
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖKTENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Zooloji, Chemistry, Zoology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Doktora Tezi BAZI BÖCEK PATOJENİ BAKTERİLERİN ÇEŞİTLİ İMMOBİLİZASYON TEKNİKLERİYLE ÖZELLİKLERİNİN MODİFİKASYONU Y.Murat ELÇİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER 1993, sayfa 71 Jüri : Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER Prof. Dr. Ural AKBULUT Prof. Dr. Fahrinüssa PAMUK Bu çalışmada, sivrisinek patojeni Bacillus sphaericus 2362 ve Bacillus thuringien- sis var. israelensis H-14 bakterileri kalsiyum alginat ve potasyum karragenan içerisin de jel tutuklaması metodu ile immobilize edilmişlerdir. Bakterilerin farklı polimer konsantrasyonlarında hazırlanan karragenan ve algi nat mikrokapsüllerinm, UV radyasyonu, pH değişimi, sıcaklık ve çeşitli kimyasal mad delere karşı dayanıklılıkları, serbest halleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuçta her iki tür bakteri, alginat ve karragenan jelleri içinde larvisidal aktivite- lerini koruyup etkenlere karşı sporal dirençlerini arttırmışlardır. Elde edilen sistemle rin arazi uygulamaları için ciddi olarak ele alınabileceği anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Bakteri immobilizasyonu, sivrisineklerin mikrobiyal kontrolü, Bacillus sphaericus, Bacillus thuringiensis var. israelensis, po tasyum karragenan, kalsiyum alginat.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph. D. Thesis MODIFICATION OF SOME INSECT PATHOGENE BACTERIA'S CHARACTERISTICS BY SEVERAL IMMOBILIZATION TECHNIQUES Y. Murat ELÇÎN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER 1993, page 71 Jury : Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER Prof. Dr. Ural AKBULUT Prof. Dr. Fahrinüssa PAMUK İh this study, mosquito pathogene Bacillus sphaericus 2362 and Bacillus thuringiensis var. israelensis H-14 bacteria have been immobilized in calcium alginate and potassium carrageenan by gel entrapment method. The durability of these bacteria against pH change, temperature, UV irradiation and several chemical materials in carrageenan and alginate microcapsules with different polymer concentrations were searched in comparison with their free forms. As the result, both types of bacteria inside alginate and carrageenan gels increased sporal resistance against these effects and protected their larvicidal activities. It was understood that the systems obtained could be seriously examined for field applications. Key Words : Bacteria immobilization, microbial control of mosquitoes, Bacillus sphaericus, Bacillus thuringiensis var. israelensis, potassium carrageenan, calcium alginate.