Susuzlaştırılmış boraksın alüminyum bakır alaşımının mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkisi
The effect of dehydrated borax on microstructure and mechanical properties of aluminium copper alloys
- Tez No: 295261
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NİYAZİ ERUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, Seydişehir alüminyum işletmelerinin külçe halinde standard üretimi olan ETİAL 220 ve ETİAL 221 ürünlerine Silisyum Karbür esaslı potada ergitme işlemi yapılarak, %0 ile %2 arasında 5 farklı miktarda susuzlaştırılmış tinkal ve boraks ilave edilerek Dökme Demirden yapılmış Y- Blok kokil kalıba dökülmüş ve bu alaşımlar daha sonra homojenizasyon + yaşlandırma ısıl işlemine tabi tutulmuştur. Döküm alaşımına susuzlaştırılmış tinkal ve boraks ilavesiyle tane boyutunun incelmekte olduğu ve boraksın etkisinin tinkale göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Susuzlaştırılmış tinkal ve boraks ilavesi, döküm alaşımının tane boyutunu inceltirken mukavemet, % uzama ve tokluk değerlerinde artış görülmekte, buna karşı sertlik ve darbe enerjisi değerlerinde belirgin bir değişim meydana gelmemiştir. Tane boyutu ile aşınma kayıplarının değişimi uygulanan yüke bağlı olarak farklılık göstermiştir. Düşük yüklerde tane boyutunun incelmesiyle ağırlık kaybı azalırken yüksek yüklerde ağırlık kaybı artmıştır.
Özet (Çeviri)
ETIAL 220 and ETIAL 221 alloys of which alloying elements are alüminium and copper which are produced ingots own mechanical properties that can be improved by ageing well processable properties and corrosion-resistant properties to protect surface.Direct chill casting which is easy to applicate is preferred to produce aluminium alloys in aluminium industry.ETIAL 220 casting alloys are used for sand and permanent mould casting and gear boxes.ETIAL 221 casting alloys are used for sand and mould casting,general engineering applications and planes.In this thesis,ETIAL 220 and ETIAL 221 which are the standart products as ingots have been melted down in Silicium Carbide base pot,have been added Tincal and Borax dehydrated at five different levels between % 0 and % 2 have been moulded into cast iron ?Y- block permanet pot.After that,these alloys have been heat-treated by homogenization+ageing.These moulded and heat treat alloys have been experimented with hardness measurement,optical microscopic examinations,XRD analysis, tensile, impact and wear tests.With the results of these tests and experiments,the effect of dehydrated, Tincal and Borax used as grain refiner have been searched.It is been found out that the grain size is diluted by addition of dehydrated Tincal and Borax into mould alloys and that the effect of Borax is much more major than Tincal?s.When addition of dehydrated Tincal and Borax is diluting the grain size of mould alloy,value in strength,elongation and toughness are increased. However, there?s no pronounced change in hardness and impact energy value.The change of grain size and abrasion loss is different depending on applied load. While,at low load,with dilution of grain loss of weight is decreasing,it has increased at high load.