Transnational entrepreneurship activities of Bulgarian Turks
Bulgar Türkleri?nin ulusötesi girişimcilikleri
- Tez No: 295260
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜZİN BAYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda ulusötesi-leşme kavramı göç araştırmalarında daha analitik ve yeni birtutum ortaya koymuştur. Literatürün geleneksel yaklaşımının aksine, ulusötesileşmekapsamındaki araştırmalar; göçmenlerin orijinlerine, göçtükleri yeni çevreyeadaptasyonlarına ve anavatanları ile süregelen ilişkiler ile bu tür bir sosyal ortamdaulusal sınır kavramının nasıl ayrımlaştıına odaklanmaktadırlar. Buna paralel olarakgöçmen girişimciliğinin farklı bir kolu olan ulusötesi girişimcilik, bölge planlama,ekonomi ve sosyoloji disiplinlerinin ilgisini çeken yeni bir araştırma konusudur.Ulusötesi girişimcilik göçmen girişimcilerin ulusal sınırların ötesindeki fırsatlarıortaya çıkarttığı ve eyleme döktüğü çifte-düzlemli bir süreçtir. Ulusötesi girişimcilerhem fiziksel hem de fiili seyahatler sayesinde iki veya daha fazla sosyal çevreyeyerleşik insanlardır. Bu yerleşiklik onlara kritik global ilişkiler kurabilme imkanıverirken, veritabanlarındaki yaratıcıklarını, hareketliliklerini ve lojistik olmaözelliklerini maksimuma çıkartma yetisi de vermektedir.Bu çalışma ulusötesi girişimcilik kavramını incelemeyi ve Bulgar Türkü göçmenlerinTürkiye ve Bulgaristan arasındaki uluslararası aktivitelerini harekete geçiren güçlerive motivasyonlarını tanımlamayı amaçlamıştır.Alanda yapılan derinlemesine mülakatlarlar doğrultusunda anlaşılmıştır ki BulgarTürkü girişimciler; göngüsel/dairesel seyahatler ile Bulgaristan ve Türkiyearasında küçük veya büyük çaplı aile işletmelerine veya bireylere mal taşımacılığıyapmak, kuryelik ve ticaret ile uğraşmakta veya yolcu taşımacılığı yapmaktadırlar.Tüm girişimcilerin ulusötesi iş eylemleri tamamen sosyal netwörkleri sayesindegerçekleştirmeleri bu çalışmanın gözlemlerinden dikkat çekici bir sonuçtur. BulgarTürkü ulusötesi girişimcilerin kişisel özellikleri ve sosyal çevreleri, mevcuttakiekonomik aktivitelerini ve bu aktivitelerin kaydettiği başarıyı anlamlı şekildeetkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, a new concept,“trans-nationalism”has introduced as an alternativeanalytic stance in migration studies. Against the classical views that focused onorigins and adaptations of immigrants to the new environments, this new emergingperspective focuses on the continuing relations between immigrants and their homecountries and how this complex social fields straddle national borders. In parallel,transnational entrepreneurship as a distinct attribute of migrant entrepreneurshiphas recently attracted considerable attention in regional planning, economics andsociology disciplines.Transnational entrepreneurss discover and enact business opportunities acrossnational borders. By traveling both physically and virtually, transnationalentrepreneurs simultaneously engage in two or more environments.The present study aimed to investigate transnational entrepreneurship term and tohighlight the motivation and driving forces of migrants towards transnationalactivities by addressing Bulgarian Turks who conduct in cross-border businessactivities between Turkey and Bulgaria.In line with in-depth interviews with transnational entrepreneurs realized in the field,it is understood that Bulgarian Turk TEs act circuit travels among two countries forimporting goods to family-run businesses or large stores or individuals, andtransporting packages, and non-ethnic products to households and businesses in bothcountries and they are transporting passengers. As a remarkable observation; all TEsbusiness activities are actualizing within and by the help of transnationalentrepreneurs` social network. Bulgarian Turk transnational entrepreneurs` personalfeatures and their social environments are significantly affecting the business and itssuccess.