Bir damıtma kademesi dinamik benzetim algoritmasının 'object-oriented' programlanması
Object-oriented programming of an algorithm for dynamic simulation of a distillation column stage
  1. Tez No: 29527
  2. Yazar: GÜLAY ÖZKAN ERBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, tek kademeli bir flaş damıtma kolonu dinamik benzetim algoritması, C++ bilgisayar dili ile kullanıcı etkileşimli olarak programlanmıştır. Böylece, mühendislikte yaygın olarak kullanılan Fortran dili yerine, 1990 yılında ortaya çıkan ve çok daha güçlü bir dil olan C++' in mühendislikteki bir uygulaması yapılmıştır. C++“Object Oriented”(nesneye yönelik) programlamanın avantajlarını da beraberinde getir mektedir. Benzetimde model denklemleri genel amaçlı olarak yazılmıştır. Diferansiyel ve cebirsel denklem sisteminin çözümünde yeni geliştirilmiş bir algoritma kullanılmıştır. Program tanımlanan koşullar için ilk yatışkın hal değerlerini vermekte ve benzetim kazan ısı yüküne verilen basamak girdisi ile ikinci yatışkın hale kadar devam et mektedir. C++' da gerçekleştirilen benzetimin sonuçları, literatürde bilinen iki ayrı FORTRAN programıyla uyumlu bulunmuştur. Kolay, etkin ve güvenilir bir dinamik ben zetim aracı olarak gözüken bu yazılım, ileride geliştirilerek geniş bir dinamik benzetim paketine dönüştürülebilir. ANAHTAR KELİMELER: Dinamik Benzetim (Simülasyon), Damıtma, C++ Programlama dili
Özet (Çeviri)
In this study, an algorithm was programmed in C++ com puter language for user oriented dynamic simulation of a single stage flash distillation column. C++ is a very powerful language developed in 1990. Instead of FORTRAN which is widely used in engineering, C++ was chosen for this work with the aim to utilise its object-oriented fea tures in an engineering application. A general purpose model was employed in the simulations, solving the differential-algebraic equation set by means of a newly developed algorithm. Given the column operating condi tions, initial values and the step change to the reboiler heat load, the program predicts the transient behaviour and drives the model to a new steady state. The results produced in C++ simulations were found to be in good agreement well with two different FORTRAN programs well established in the current litera ture. This software, therefore, provides an effective, reliable and easy means of dynamic simulation and is found to be promising for further developments to be part of a large dynamic simulation package. KEY WORDS: Dynamic Simulation, Distillation, C++ program ming