Modelling and control of range extender vehicles
Range extender araçların modellenmesi ve kontrolü
  1. Tez No: 295365
  2. Yazar: SAMİR BEKTESEVİC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÖKASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yıllarda inanların artan refahı beraberinde arabaların da daha aktif olarakkullanılmasını artırmıs ve bu araçlar da sınırlı miktarda kaynağı bulunan fosil köklüyakıt ile çalıstırılmasından dolayı yakıt fiyatları ve emisyonlar yüksek değerlereulastı. Bu nedenden ötürü alternatif güç kaynakları için ihtiyaç doğdu. Bu ihtiyacıgidermek için birçok uygulama gelistirildi ancak sadece elektrik kaynaklı araçlargüçlü bir alternatif olarak karsıya çıkmaktadır. Elektrikli araçlar teknolojisinin dahagelisim asamasında olmasından, elektrik dağıtım altyapısının yetersizliği veinsanların değisikliğe karsı olan direncinden dolayı fosil yakıt ile çalısan araçlardanelektrikli araçlara ani bir geçis imkansızdır, bunun için de konvansiyonelmotorlardan ve elektrikli motorları bir arada kullanan geçis dönemi gereklidir.Araçlara iki farklı motor tipinin yerlestirilmesi motorların çıkıslarını birlestirecekyeni karısık kontrol fonksiyonlarının gelistirilmesi, güvenlik ve motorlar içinbulunan mevcut kontrol fonksiyonlarının yeniden ele alınmasını gerektirmis, aynızamanda insanların dikkatini çekebilmek için konvansiyonel araçlar için iyi biralternatif olması için toplam çıkıs verimliliğinin daha yüksek olması gerekmektedir.Bu çalısmada, range exteneder araç için gerekli birimler incelenmis ve modellerigelistirilmistir. Birimler bir araya getirilip bütün bir range extender araç eldeedilmesi ile sürücünün isteklerini tahrik motoruna farklı kosullarda ileten kontrolfonksiyonları ve içten yanmalı motoru hem performans hem de tüketim bakımındanoptimum sekilde çalıstırırken bataryanın hızlı bir sekilde kapasite değerinindüsmesini engelleyecek kontrol fonksiyonları gelistirilmis ve simülasyonlarıyapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In recent years increasing welfare of the people also increased vehicles beingactively used, since very limited fossil based fuels are used to power the vehicles, thecost of fuel and emissions rose up to very high numbers. Due to this reason arequirement of alternative power sources was born where several application havebeen developed but only the electrical sourced vehicles end as a storing alternative.Being impossible to switch immediately from fossil fuel driven type of vehicle to anelectrical driven one due to immaturity of the technology, infrastructure beinginsufficient and mainly due to the peoples resistance to the changes, a transitionperiod that combines both conventional engines and new electrical motors isnecessary.Introduction of two different motor types in the vehicle created a requirement ofcomplex control functions to join the output powers and safety on-board. In addition,different approach of already available control structures for motors independentlybut at the same time, the overall efficiency is required to increase in order to make agood alternative to the conventional vehicle for people.In this work, the units required for a range extender vehicle are studied and theirmodels have been developed. Finally units are combined to form a complete rangeextender vehicle on which control functions to transfer drivers demand to the tractionmotor at various conditions and a control approach that tries to operate internalcombustion engine both optimally performance wise and consumption wise whilepreventing battery from being degraded fast is developed and related simulationshave been performed.