Modeling and optimal control of range extended electric vehicles
Menzili uzatılmış elektrikli araçların modellemesi ve optimal kontrolü
  1. Tez No: 312091
  2. Yazar: ORHAN BUĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKYAY KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Artan petrol fiyatları ve çevresel etkiler nedeniyle son yıllarda araç teknolojisinde birçok yenilik ortaya çıkmıştır. Hibrit ve elektrikli araçların kullanımı yaygınlaşmıştır. Elektrikli araçlar her ne kadar yaygınlaştıysalar da batarya teknolojisinin kısıtlamaları nedeniyle benzinli ve dizel araçlarla yarışacak düzeye gelememişlerdir. Bunun önemli sebeplerinden biri de elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan ?menzil kaygısı?dır. Menzil kaygısını ortadan kaldırmak için ortaya atılan çözümlerden birisi, içten yanmalı motor ve jeneratörden oluşan menzil uzatıcı üniteler aracılığıyla bataryanın gerektiğinde şarj edilmesidir. Menzil uzatıcı ünitenin tekerleklere herhangi bağlantısı yoktur, sadece batarya aracılığıyla elektriksel güç takviyesi yapabilir. Bu nedenle menzili uzatılmış araçlar, seri hibrit elekrikli araçlarla aynı mimariye sahiptir. Tezde seri hibrit araçların modellenmesi ve enerji verimliliğini azami seviyeye çıkaracak optimal kontrolcü tasarımı anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Over the last few years, the world has started to witness a change in vehicular technology due to increasing gasoline prices and environmental concerns. Hybrid and Electric vehicles have been introduced to society. The level of usage for these vehicles is directly related to advance in battery technology and control strategies. Modern battery technology, even after recent developments, does not allow for electric vehicle (EV) ranges to be more than a couple hundred kilometers. Even though this range is statistically sufficient for more than 80% of the journeys, most drivers suffer from range anxiety which in turn prevents EVs from becoming a viable option. As a solution, Range Extended Electric Vehicle (REEV) has been proposed. REEV has the same architecture as a Series Hybrid Electric Vehicle (SHEV) which is one of the main hybrid vehicle architectures. In SHEVs, 100% of the propulsion is provided by an Electric Motor (EM). When the state of charge (SOC) of the battery reaches low levels, the electricity necessary for the operation of EM is supplied by a generator which is driven by an Internal Combustion Engine (ICE). The main goal of this thesis is to develop, by the use of contemporary IT methodologies, a novel optimal control strategy for REEVs in order to offer better energy management and/or component life. The project can therefore roughly be divided in 2 parts, Range Extended Electric Vehicle modeling and implementation of optimal controller for energy management problem.