Bilişim teknolojilerinin kullanımı ve etkilerinin bir sigorta şirketinde incelenmesi
A study about the usage and the effects of information technologies on an insurance company
- Tez No: 295380
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUTLU YENİSEY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
İçinde bulunduğumuz dönemde, küresel rekabetin tüm dünyada etkisini göstermesi sonucu işletmelerde bilgi çok önemli bir kaynak olarak ele alınmaktadır. Bilgi çağı olarak adlandırılan bu dönemde, bilginin üretilmesi ve iletilmesi, yaygınlaştırılması, sürekli öğrenme ve bilgilenme kaçınılmazdır. Bilgi çağı ile beraber yeni teknolojiler geliştirilmiş ve bunun bir sonucu olarak iktisadi ve toplumsal değişimler yaşanmıştır. Toplumsal değişim sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişe neden olmuştur.İşletmeler arasından rakiplerine göre bilgiyi daha hızlı elde eden ve elde edilen bilgiyi daha etkin kullanabilenler diğerlerine göre rekabet avantajı kazanmaktadırlar. Günümüzde sadece bilgiye sahip olmak yeterli değildir. Sahip olunan bilginin işletmler tarafından, işletme performansını artıracak şekilde etkin yönetilebilmesi ihtiyaçtan daha çok zorunluluk haline gelmiştir.Bilişim teknolojileri, işletmeler tarafından bilginin daha etkin yönetilebilmesi için kurulan sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve uygulanması süreçlerinde kullanılan donanım, yazılım ve ağ gibi unsurlardan oluşmaktadır. Bilişim teknolojileri, yakın bir geleceğe kadar sadece alt ve orta kademede kullanılırken günümüzde üst kademede de kullanıldığı gözlenmektedir.Çalışmada, bilişim teknolojierinin işletmelerde kullanımı ve işletme fonksiyonları üzerindeki etkisinin ölçülebilmesi, belirlenen faktörlerin bir sigorta şirketindeki çalışanlar tarafından değerlendirilmesi sonucu sağlanmıştır. Demografik özelliklerden bazıları, işletme fonksiyonlarından ise tamamının BT'nin işletme üzerinde etkili olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the effects of global competition being felt around the world, İnformation is being considered an important asset in businesses at the moment. Production, communication and universalization of information, and lifelong learning and enlightening is inevitable. With the rise of the information age, new Technologies have been developed and as a result economic and social changes have taken place. Social change has resulted in switching from an industrial society to an information society.Among businesses, the ones retrieving the information faster and utilising it more effectively maintain an edge against their competition. Today, being in possession of the information alone is not adequate. It has become a must rather than a necessity to manage this information in a way that will increase business performance.Information Technologies are made up of these core elements; systems developed for efficient management of information, hardware, software and networking associated with the production and application phases. Whereas until recently Information Technologies were used at low and medium management levels, today it is observed to have wide use within upper management as well.In this research, the measurement of the effect of information technologies on business functions of organisations has been achieved by evaluation of specific factors by employees of an insurance company. It is proven that some of specific factor of employees and all of business functions are affected by information technologies.