Effects of static magnetic field on compound action potential of isolated sciatic nerve
Statik magnetik alanın izole kurbağa siyatik sinirine ait birleşik aksiyon potansiyeli üzerine etkileri
  1. Tez No: 295429
  2. Yazar: SERKAN ÇİZMECİOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK PAKER, PROF. DR. HALE SAYBAŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Canlı organizmalar sürekli olarak gerek doğal ( dünyanın manyetik alanı, yıldırım gibi ) gerekse de yapay (güç hatları, radyo ve televizyon dalgaları, cep telefonları gib) elektromanyetik alanlara maruz kalmaktadırlar.Son zamanlardaki teknolojik gelişmeler yukarıda bahsedilen elketromanyetik alanların kaynağı olan bu cihazların kullanımını arttırmıştır.Sözkonusu cihazların kullanımının artmasıyla beraber , bunların insanlar ve hayvanlar üzerindeki etkileri hakkındaki sorular da artmıştır.Bugünlerde dünya üzerindeki pekçok araştırmacı elektromanyetik alanların yararlı ve de zararlı etkilerini ortaya koymak için uğraşmaktadırlar.Deneyleri gerçekleştirebilmek ve kurbağa siyatik sinirini statik manyetik alana maruz bırakabilmek için öncelikle gereken mıknatıs düzeneği oluşturuldu.Bu aşamada maliyet ve bu çalışmayı sonlandırabilmek için gerekli olan süre belirleyici faktörlerden olmuştur.Daha sonraki aşamada kurbağalar, ölçüm ve veri depolaması için gereken ekipmanlar sağlanarak deneysel sürece geçilmiştir.Statik manyetik alan sinir üzerine kare şeklinde bir seramik mıknatıs çiftiyle uygulandı.Bu deneylerde ova kurbağaları ( Rana Ridibundas ) kullanılmıştır.Tez çalışmasının ilk bölümü literatür taraması ve teorik altyapıya ayrılmıştır.İkinci bölümde deneylerde kullanılan malzemeler ve yöntemler detaylandırılmıştır.Tez çalışmasına ait sonuçlar üçüncü bölümde anlatılmıştır.Tartışma ve sonuçlar bölüm dörtte yer aldı.Son olarak bu calismaya ek olarak yapılabilecek araştırmalar beşinci bölümde sıralandı.
Özet (Çeviri)
Living organisms constantly exposed to electromagnetic fiels either natural ( such as earth magnetic fields, lightning ) or man made ( such as power lines, radio and television waves, cellular phones ) Recent technological developments have raised the use of electrical equipments that are sources of aforementioned EMF.As the use of these devices inreases, the questions about the effects of EMF on human or animals also increases.Nowadays many researchers around the world try to assert the beneficial and harmful effects of EMF.In this study, the effects of static magnetic fields on compound action potential (CAP) of isolated frog sciatic nerve was investigated.In order to perform the experiments, initially the magnet arrangement required to expose the sciatic nerve to the static magnetic field was designed.At this stage,cost and the time needed to complete this work were decisive factors.Later by providing the frogs and the required equipments experiments were accomplished.Static magnetic field was applied on the nerve by using square shaped seramic magnet pair.In these experiments Rana Ridibundas were used.The first chapter of this thesis was devoted to literature review and theoritical background.In the second chapter materials and methods that was used to perform experiments were detailed.The results of this thesis was addressed in the third chapter.The discussion and conclusion comprised the chapter four.Finally, future works were addressed in the chapter five.