L band EKFY'nin (erbiyum katkılı fiber yükselteçler) sıcaklığa bağlı boyunun genetik algoritma ile optimizasyonu
The optimization with genetic algorithm of temperature dependence length of L band EDFA
  1. Tez No: 295480
  2. Yazar: DAMT ADNAN MUSTAFA MUSTAFA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Uzun mesafeli haberleşme ve dalga boyu bölmeli çoğullama (DBÇ) sistemlerinde, erbiyum katkılı fiber yükselteçler (EKFY) büyük öneme sahiptir. Uzun mesafeli haberleşme sistemlerinde alıcı kısmında sinyallerin kaybolmaması için, iletilen tüm sinyallerin kazançlarının eşit olması gerekmektedir. Ancak değişen sıcaklık değerleri, kazanç düzleştirici sistemlerin tasarlanan çıkış spektrumunu da değiştirmektedir. Bu nedenle, iki aşamalı L band EKFY'nin fiber boyları genetik algoritma (GA) kullanılarak optimize edilmiştir. Bu sayede basit, hızlı, dinamik, doğruluğu yüksek bir model geliştirilerek, L bandı boyunca kazancı sabit bir değerde tutacak, birinci ve ikinci aşama erbiyum katkılı fiber (EKF) boyları bulunmuştur. Sonuç olarak; bulunan değerlerin, daha önce yapılan nümerik analiz sonuçları ile çok uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Erbium doped fiber amplifiers (EDFA) are of great importance at the long distance communication and wavelength division multiplexing (WDM) systems. It is required for all signal gains that are transferred are equal for the signals are not extinction at receiver part at long distance communication systems. However, changing the temperature values are changed output spectrum of the designed gain flattening systems. For this reason, fiber lengths of two stage L band EDFA have been optimized using genetic algorithm (GA). Thus, simple, fast, dynamic, and high accuracy a model has been developed and founded erbium doped fiber (EDF) lengths that will be fixed gain along L band. The result of showed very compatible of the results of previous numerical analysis and are founded values.