Anlamsal web tabanlı kütüphane bilgi sistemi
Semantic web based library information system
- Tez No: 295479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde, Internet ortamında yer alan kaynaklar, dinamik olmayan bir yapıda bilgiler içermektedir ve bu kaynakların/Web dokümanlarının farklı bilgisayar sistemleri tarafından verimli bir şekilde birlikte kullanılabilirliği ve paylaşılabilirliği oldukça zordur. Ancak, bilgiyi iyi tanımlanmış bir anlamla sunmak, farklı sistemlere anlamsal düzeyde bilgiyi okumayı, anlamlandırmayı, işlemeyi, tekrar-kullanmayı ve bilgi hakkında çıkarım yapmayı sağlayacaktır. Fakat güncel bilgisayar sistemleri bilgiyi sadece yazım düzeyinde işlemektedirler. Anlamsal Ağ yaklaşımı Internetin etkinliğini çok büyük oranda arttıracak, bilginin tekrar kullanımını ve paylaşılabilirliğini sağlayarak bilgiye ek sunum gücü sağlayacaktır. Anlamsal ağ ile makinelere insanlar tarafından, anlamlandırma, çıkarsama yapma ve elverişli sonuçlar döndürerek problem çözme yetisi kazandırılacaktır. Böylece statik olmayan, metin farkındalığında, anlamsal sistemler meydana gelecektir. Bilgiler tekdüze olmuş bir yapıyla tanımlandıklarından, farklı konumlardaki bilgilerin birleştirilmesi ve bu bilgilerin birlikte işlenebilirliği mümkün olacaktır. Bu tezde, Kütüphane Sorgulama Sisteminin Sematik Web Uygulaması Geliştirimi için; Semantik Web kavramları ve geleceği, bilginin Semantik Web dili ile gösterimi, ontoloji işleme, ontoloji geliştirim ortamları ve araçları, ontolojiler üzerinden sorgulama yapma kavramları araştırılmış ve gerçekleştirilmiştir. Uygulamada, kullanıcı mevcut kitapları görebilmek için isteğine yönelik sorgu kriterlerini girerek sonuçlara erişebilir.
Özet (Çeviri)
At the present time, the resources which are in the Internet environment have a non-dinamic structure that consists data and different computer systems have a very hard way to use and share this resources/Web documents effectively. However, representing the data in a well-defined meaning provide reading the data in a semantic level, giving a meaning to it, processing it, reusing it and sharing it by different systems in order to inferencing. But, current computer systems process the data only in a syntax level. Semantik Web approach icreases the Internet?s efficiency, the data?s reusability and sharability thereby the data has a more powerful represantation. With the Semantic Web logic, the people give the ability of understanding, inferencing and solving problems by returning effective results to the machines. Herewith, non-static, text-aware, semnatic systems will be come up. The knowledge is explained in a standardized structure thus it is possible to entegrate the different location datas and give them interoperability characteristic. In this thesis, Semantic Web Application Development for Library Questioning, Semantic Web concepts and it?s future, presenting data with Semantic Web language, processing ontology, ontology development environments and tools, inference on ontologies and questioning concepts were examined and developed. In this application, the user is able to view the results with entering the questioninig criterias of the related books.