İnce daneli zeminlerin endüstriyel atık maddeleri ile iyileştirilme potansiyelinin araştırılması
Investigation of improvement potential of fine-grained soils using industrial wastes
  1. Tez No: 295483
  2. Yazar: SELMAN YAVAŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Sanayi atık malzemelerin zemin stabilizasyonunda kullanılması, hem çevre kirliliğine sebep olabilecek atık malzemelerin değerlendirilmesini sağlamakta, hem de maliyet açısından avantajlar getirmektedir. Bu bağlamda, ince daneli zeminlerin stabilizasyonunda sanayi atıkların kullanılması günümüzde araştırma konularından biri olmuştur.Bu çalışmada, endüstriyel bir atık olarak İskenderun demir-çelik fabrikasından temin edilen yüksek fırın cürufu iki farklı incelik düzeyine kadar öğütülmüş ve bunların çeşitli oranlarda (%5, %10, %20, %30 ve %50), düşük plastisiteli Kolsuz kili ile çok yüksek plastisiteli bentonit kilinin; dane birim hacim ağırlığı, kıvam limitleri ve kompaksiyon parametreleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Deneysel sonuçlara göre, bentonit kilindeki iyileşmenin Kolsuz kilinden daha yüksek olduğu ancak iyileşmelerin her iki kil içinde istenilen seviyede olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Use of industrial wastes in soil stabilization not only provides re-use of waste materials which may cause environmental pollution, but also grants cost benefits. In this context, the use of industrial wastes in stabilization of fine-grained soils has become a research topic in recent years.In this study, the blast furnace slag obtained from Iskenderun iron-steel factory as an industrial waste was ground to two different fineness levels, and the effects of their incorporation into low-plasticity Kolsuz clay and high-plasticity bentonite clay in various rates (5%, 10%, 20%, 30%, and 50%) on particle weight of unit volume, consistency limits, and compaction parameters were investigated. Based on the experimental results, it was observed that improvement in bentonite clay is higher than the improvement in Kolsuz clay, but the improvements are lower than the desired level for both clays.