Ipv6 yapılandırması ve soket tabanlı Ipv6 destekli sunucu yazılımı geliştirilmesi
Ipv6 configuration and developing socket based Ipv6 supported server software
- Tez No: 295482
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
IPv6 ağına bağlanacak mevcut ve yeni teknolojik ürünler üzerinden hizmet veren yazılımların da IPv6 desteği sunması kaçınılmaz hale gelmektedir. Mevcut yazılımların IPv6 adreslerinden gelen isteklere cevap vermesi büyük önem arz etmektedir. IPv6 desteği verebilen az sayıda yazılımın olması gelişen teknolojiye bakıldığında sorun teşkil etmektedir.İnternetin, yaygınlaşan hareketli (mobil) veya hareketsiz elektronik ve kablosuz cihazların geleceğinin IPv6 protokolüne dayandığı ve internete bağlı cihazların donanım ve yazılımlarının buna göre şekilleneceği görülmektedir. Kullanmakta olduğumuz bütün cihazların ve hizmetlerin IPv6 desteklememesinden dolayı IPv6 kullanımına geçiş sürecinde IETF (Internet Engineering Task Force) tarafından önerilen ve uygulanması gereken çeşitli yöntemler vardır. Bu geçiş mekanizmaları ikili yığın, tünelleme ve çeviriciler olmak üzere üç türde sınıflandırılmaktadır. Türkiye'de IPv6 geçişini sağlamak, hizmetini sunmak ve farkındalığı oluşturmak amacıyla TÜBİTAK - ULAKBİM?in yönetici, Gazi Üniversitesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi?nin yürütücü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu?nun müşteri olarak katıldığı ?Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi? yapılmıştır.IPv6 trafiğini uygulamalarda kullanabilmek için öncelikle soket tabanlı yazılımlarda IPv6 yapılandırması gerekir. Sunucu ve istemci tabanlı yazılımlarda IPv6 desteğini sağlayarak uygulamalarımızda IPv6 paketleri üzerinden haberleşme sağlanabilir.Bu tez çalışmasında, mevcut sunucu tabanlı bir POP3 uygulamasına IPv6 desteği verilmesi için gerekli olan altyapı yazılım desteği ve değişiklikler yapılmış ve bunun için uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yazılım ile gelen e-postaların IPv6 üzerinden iletilmesini sağlamak amacıyla IPv6'nın yapılandırılması yapılmış, geliştirilen uygulama Microsoft Office Outlook programı kullanılarak test edilmiş, IPv6 destekli soket tabanlı yazılımların geliştirilmesi noktasında çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
New and existing technological products those will connect to IPv6 network providing IPv6 support for software servicing over those products are becoming inevitable. The current software responding to requests from IPv6 addresses present very important aspect. Having a small number of software being able to provide IPv6 support causes problems.The future of spreading the movable (mobile) or immovable electronic and wireless devices based on IPv6 protocol and the devices connected to the Internet, which use hardware and software, are seen to be shaped accordingly. Since all devices and services those are used currently do not support IPv6, there are several methods proposed by IETF (Internet Engineering Task Force) needed to be applied to implement IPv6 support. Those transition mechanisms are classified into three types named dual stack, tunneling and translators.“Design of National IPv6 Infrastructure and Transition to IPv6 Protocol”project coordinated by TÜBİTAK - ULAKBİM with participation of Gazi University, Çanakkale 18 Mart University and Turkish Information Technologies and Communication Authority has been carried out to implement IPv6 transition, supply IPv6 service and create awareness of IPv6 in TurkeySocket-based software should be configured with IPv6 in order to use IPv6 traffic in applications. The communication can be achieved through IPv6 packets by implementing IPv6 support in the server and client-based software.In this thesis study, the infrastructure software support and necessary changes have been made and an application has been developed in order to provide IPv6 support for an existing server based on POP3 application. IPv6 configuration has been carried out in order to ensure received e-mails transmission over IPv6 with this developed software, the software has been tested using Microsoft Office Outlook. Moreover, the solution proposals has been presented in the point of development of IPv6 supported socket-based software.