Toplu konut üretiminde müşteri memnuniyetinin değerlendirilmesi: sakarya yenikent örneği
Evaluation of customer satisfaction in mass housing production: sample of yenikent sakarya
  1. Tez No: 295499
  2. Yazar: ESRA EKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ZEKİ ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kullanıcı memnuniyeti, toplu konutların tasarımında ve uygulanmasında genel kabullerden yola çıkılarak belirlendiği, istatistiksel veriler ve geri besleme gibi değerlendirme yöntemlerinin yerine ? kullanıcı tecrübesi? nin belirleyici bir unsur olarak ele alındığı bir kavram haline gelmiştir.Gelişen nüfusla orantılı olarak artan konut ihtiyacını karşılamak için inşa edilen toplu konutlarda genellikle ön tasarım ve tasarım safhalarında son kullanıcı gereksinimlerinin detaylı araştırma ve analizlerinin yapılmamasından dolayı, kullanım aşamalarında öngörülmemiş olumsuzluklarla karşılaşılmaktadır. Bunun önlenebilmesinin önemli koşullarından birisi toplu konutların tasarım öncesi ve tasarım aşamalarında, sosyal ve fiziksel imkanların kullanıcı beklentilerine uygunluğunun araştırılmasıdır.Bu çalışmada Sakarya ilinde inşa edilmiş toplu konutların kullanıcılarına ait sabit değerler olarak demografik, kültürel, ekonomik yapıları ile, konut ve çevresi ile ilgili değişken değerler olarak komşuluk ilişkileri, sosyal ve kültürel imkanlar, güvenlik, erişilebilirlik, konut çevresi görünümü ve düzenlenmesi, işçilik ve malzeme kalitesi vb. ele alınarak kullanıcı memnuniyet değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The user satisfaction has become a concept in which the design and the implementation of Mass Housing are determined on the basis of general assumptions and the user experience instead of evaluation methods as statistical data and feedback is perceived as a determining factor.Public houses have been constructed to meet the increasing housing need according to high population rate. It?s observed negative effects in mass housing construction caused by the defects in pre-desing, desing and construction phases. The most important condition to avoid this situation is to investigate the compliance of social and physical opportunities with end user expectations.In this research, the aim is to evaluate the user satisfaction by associating the invariables on the demographic, cultural and economic structures of permanent and mass housing users residing in the province of Sakarya with variables as the physical features of the housing and its environment, neighborhood, social and cultural opportunities, security, accessibility, the appearance and arrangement of the housing environment, and the workmanship and material quality.