Bazı geçiş metal-karboksilat polimerlerinin sentezi, spektroskopik, termik ve yapısal özellikleri
Synthesis, spectroscopic, thermal, and structural properties of some transition metal-carboxylate polymers
  1. Tez No: 295498
  2. Yazar: GÜNAY KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde 4-aminopiridin (apy) içeren dört adet metal(II) süksinato koordinasyon polimeri; [Ni(apy)2(H2O)2(?-suc)]n, [Co(apy)2(H2O)2(?-suc)]n, [Cu(apy)2(H2O)(suc)] ve [Zn(apy)2(H2O)(suc)], ikinci bölümde ise [Co(C4H4O4)]n, [Co(C3H4N2) ? (C4H4O4)1/2]n ve [Co(HCOO)2 ? 2H2O]n koordinasyon polimerleri sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları elementel analiz, IR spektroskopisi, termik analiz ve uygun kristaller için X-ışınları tek kristal yöntemiyle aydınlatıldı. Bileşiklerin katı faz floresans spektrumları incelendi.Tüm bileşiklerin termik davranışları TG-DTA teknikleri ile statik hava atmosferinde incelendi. Komplekslerde son ürün metal oksittir. [Co(C4H4O4)]n ve [Co(C3H4N2) ? (C4H6O4)1/2]n bileşikleri yüksek termal kararlılığa sahip olup bozunma sıcaklıkları sırasıyla 425 °C ve 376 °C' dir .180 ?C de dehidrate edilmiş [Co(HCOO)2 ? 2H2O]n bileşiğinin su ve bazı organik çözücüleri adsorpsiyonu araştırıldı. Aktive [Co(HCOO)2]n bileşiğinin su moleküllerine karşı seçici olduğu ve bir çözücü/su karışımı içine konulduğu zaman dehidrasyon ajanı olarak kullanılabileceği belirlendi.[Zn(apy)2(H2O)(suc)] polimeri 310 nm ve 350 nm'de uyarıldığında sırasıyla 380 nm ve 418 nm de şiddetli floresans ışıma yaymaktadır. Bu özelliği sayesinde fotoaktif malzeme olarak kullanılabilecek özelliktedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two sections. In the first section four metal(II)-succinato coordination polymers which containing 4-aminopyridine (apy); [Ni(apy)2(H2O)2(?-suc)]n, [Co(apy)2(H2O)2(?-suc)]n, [Cu(apy)2(H2O)(suc)] and [Zn(apy)2(H2O)(suc)], in the second section [Co(C4H4O4)]n, [Co(C3H4N2) ? (C4H4O4)1/2]n and [Co(HCOO)2 ? 2H2O]n coordination polymers were synthesized. The structures of synthesized compounds were characterized by elemental analysis, IR spectroscopy, thermal analysis, and X-ray single crystal crystallography methods. The solid state fluorescent properties were also investigated.The thermal properties of all compounds were determined under a static air atmosphere with TG-DTA techniques. All compounds give proper metal(II)oxide as a final product. [Co(C4H4O4)]n and [Co(C3H4N2) ? (C4H6O4)1/2]n compounds have high thermal stabilities and the decomposition temperatures are 425 °C and 376 °C, respectively.The [Co(HCOO)2 ? 2H2O]n compound was dehydrated at 180 ?C and the adsorption properties were determined for water and some organic solvents. Activated [Co(HCOO)2]n compound has sensitivity to water molecules and it may be used as a dehydrogenation agent in a water/solvents mixture.When [Zn(apy)2(H2O)(suc)] polymer is excited at 310 and 350 nm it emits fluorescent at 380 nm and intense violet at 418 nm, respectively. Due to this property, it may be used as a photoactive material.