Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konutlarında kullanıcı (müşteri) memnuniyetinin değerlendirilmesi: İstanbul Kayaşehir örneği
The evaluation of satisfaction of resident who settled in TOKİ houses: Istanbul Kayaşehir sample
  1. Tez No: 430590
  2. Yazar: NECATİ KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA YALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kırsaldan şehirlere göçlerin artması ile birlikte şehirlerde, barınma ile ilgili beklenti ve ihtiyaçlar gün geçtikçe artmaktadır. Bunun yanı sıra büyük şehirlerde eski yapıların yeniden inşa edilme gerekliliği, kentsel dönüşüm gibi unsurlar konut talebinde artışa neden olmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması noktasında toplu konutların üretimi de son yıllarda hızla çoğalmaktadır. Bu noktada TOKİ ülkenin birçok bölgesinde toplu konut üretimine yönelik projeler yürütmektedir. TOKİ konutları farklı ekonomik ve sosyokültürel düzeyden gelen insanları bünyesinde barındırmaktadır. Bu çalışmada İstanbul Kayaşehir TOKİ konutlarında ikamet edenlerin memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 300 toplu konut sakinine anket düzenlenmiş ve anket sonuçları SPSS 22.0 ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre memnuniyet düzeyinin demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With increased migration to cities from rural, expectations and needs related to housing is increasing day by day. Besides this, the requirement of old structures' rebuilding in major cities such as urban transformation and renovation is causing an increase in demand for housing. In order to meet this need, the production of mass housings is rapidly increasing in recent years. Here at this point, TOKI engages lots of mass housings production projects in many parts of Turkey. TOKI's housings are for people of different economic and socio-cultural levels. In this study, it's aimed to determine the user experiences level of people residents in Istanbul Kayaşehir TOKİ's housings. In the scope of research, surveys for 300 public housing residents were organized and results were analyzed with SPSS 22.0. According to conclusions reached, it's concluded that the level of user experiences differs based on demographics.