Konut yapım sektöründe toplam kalite yönetimi: 'kalite fonksiyon yayılımı' metodolojisinin sektöre uyarlanması
Total quality management in housing construction sector: The adaptation of the 'quality function deployment' methodology
  1. Tez No: 152180
  2. Yazar: YELİZ İNCEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUR ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
KONUT YAPIM SEKTÖRÜNDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ:“KALİTE FONKSİYON YAYELEVU”METODOLOJİSİNİN SEKTÖRE UYARLANMASI ÖZET Günümüzün iş dünyası, özellikle son 20 yılda önemli değişimlerle karşı karşıya gelmiştir. Küreselleşme olgusuyla beraber, dünya pazarları arasında rekabet günden güne şiddetlenmiş ve bunun bir sonucu olarak da yüzyılımızın ikinci yansından itibaren standartlaşmaya başlayan kalite kavramı, çağımızın en önemli rekabet unsuru haline gelmiştir. İçinde bulunduğumuz yüzyılın başından bu yana çok sayıda bilim adamı kalite konusuyla ilgilenmiş, kalitenin farklı boyutlarına değinen pek çok tanım yapılmıştır. Kalite felsefesini organizasyonlarının geneline yayma hedefiyle yola çıkan firmaların, sürekli gelişim ve müşteri memnuniyetini amaçlayarak yöneldiği toplam kalite yönetimi ise, bugün dünyada sistemsel düşüncenin en ileri aşaması olarak kabul görmektedir. Klasik yönetim yaklaşımıyla temelde pek çok açıdan farklılık gösteren toplam kalite yönetimi, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere çok sayıda ülkede, birçok sektörde başarıyla uygulanmaktadır. Uluslar arası rekabet ortamında, standart kalitenin büyük önem taşıdığı inşaat sektöründe de kabul gören toplam kalite yönetimi, Avrupa Birliği kapılarını zorlar durumdaki ülkemizde günden güne yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türk inşaat sektöründe son yıllarda tanınmaya ve uygulanmaya başlayan toplam kalite yönetiminin, uzun ömürlü olmak üzere tasarlanan yapım projelerinin“toplam yaşam döngüsü”çerçevesinde, bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmesidir. Yapı üretiminin, tasarım ve yapım süreçlerinin birbirini takip ettiği ucu açık bir zincir yerine, kullanım sürecini de kapsayan ve iç içe geçmiş, etkileşim halindeki süreçlerden oluşan bir döngü olarak değerlendirildiği bu çalışmada, endüstri sektöründe yaygınlaşmaya başladığı halde inşaat sektöründe henüz pek tanınmayan bir planlama metodolojisi olan kalite fonksiyon yayılımının yapı üretim sürecine adaptasyonu irdelenmiş, Türkiye'de toplu konut sektöründe kullanılmasına ilişkin öneriler getirilmiştir. Tezin ilk bölümünde, iş dünyasında son yıllarda yaşanan değişimlere kısaca değinilmiş, kalite kavramım gündeme getiren koşullardan söz edilerek çalışmanın amacı, kapsamı ve önemi açıklanmıştır. ıxİkinci bölümde kalite ile ilgili temel kavramlar açıklanmış; bu çerçevede geçmişten günümüze yapılmış olan değişik kalite tanımlarına yer verilerek kalitenin tarihsel gelişimi aktarılmış, kalitenin öncüleri ve literatüre olan katkıları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde toplam kalite felsefesi açıklanmış, toplam kalite yönetiminin esasları irdelenmiş, TKY kavramı ile birlikte anılan temel kavramlar tanıtılmıştır. Organizasyonlarda toplam kalite yönetiminin uygulanmasının getireceği faydalar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, toplam kalite yönetiminin bina yapım sürecine uyarlanması ve inşaat sektörünün kendine has özellikleri sebebiyle, söz konusu sektörde kaliteyi etkileyen özel faktörler üzerine bir irdeleme yapılmıştır. Yapım projelerinin yaşam döngüsünü oluşturan tasarım süreci, yapım süreci ve kullanım süreçleri anlatılmış, kalite bakımından süreçlerin birbirleriyle olan ilişkileri analiz edilmiştir. Beşinci bölümde, alan çalışmasına yer verilmiştir. Aynı tip yapı üretiminde, kullanım sürecinde müşteriden alınan geribildirimin yeni tasarımlara ne oranda kalite girdisi sağladığı sorusu, alan çalışmasının çıkış noktasını oluşturmaktadır. Dolayısıyla tek tip yapı üretiminde uzmanlaşmış olan bir inşaat firmasının, iş süreçlerinde yürütmekte olduğu kalite çalışmaları irdelenmiş, yapım projelerinin yaşam döngüsündekİ süreçlerin bir diğerine ne oranda girdi-çıktı sağladığı araştırılmıştır. Aynı amaçla, söz konusu firmanın devam etmekte olan bir örnek projesi üzerindeki kalite çalışmalarına dikkat çekilmiş, kalite hedefleri ve süreçler incelenmiştir. Yapılan alan çalışmasında, firmanın kullanıcılardan ve potansiyel müşterilerden aldığı geri bildirimi tasarım parametrelerine dönüştürebileceği sistemli bir metodolojisinin olmadığı bulgulanmıştır. Firmanın bu zaafının nasıl yenilebileceği sorusu, araştırmaya yeni bir yön kazandırmış ve kalite fonksiyon yayılımı (QFD) metodolojisinin Türk inşaat sektörüne, özellikle de toplu konut üretimine uyarlanabilirliğini gündeme getirmiştir. Buradan hareketle, Kalite Fonksiyon Yayılımı üzerine genel bir araştırma yapılarak yapı üretiminde kullanılabilirliği sorgulanmış, söz konusu firmanın bu metodolojiden faydalanmasına ilişkin öneriler getirilmiştir. Son bölümde ise araştırma neticesinde elde edilen bulgular aktarılmış, yapılan çalışmanın ışığı altında çıkarılan sonuçlar tartışılmıştır. Bu çalışmada, toplam kalite yönetiminin yapı üretim sürecine uyarlanması ile ilgili gelişmelere katkıda bulunmak amaçlanmış, ileride yapılabilecek daha kapsamlı araştırmalar için ortaya atılabilecek hipotez önerilerine altyapı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN HOUSING CONSTRUCTION SECTOR: THE ADAPTATION OF THE“QUALITY FUNCTION DEPLOYMENT”METHODOLOGY ABSTRACT Today's bussiness world has encountered significant changes, especially within the last 20 years. Along with the concept of globalization, the competition among the world markets has become stronger day by day and as a result of this, the concept of quality which has started to become standardized as of the second half of this century, has become the most important element of competition. Many scientists have been engaged in the subject of quality since the beginning of the century we live in, and several definitions have been given which touch upon different aspects of quality. Total Quality Management (TQM) Used for the purpose of continuous development and customer satisfaction by the firms that were motivated by the goal of applying the philosophy of quality throughout their organizations, is acknowledged as the most advanced stage of the systematical thinking in today's world. Total Quality Management, which differs from the classical management approach in many ways, is applied successfully in several countries especially in Japan and USA, and in many different sectors. In the international arena of competition, total quality management which is also recognized by the construction sector where standard quality bears huge significance, is also spreading each passing day among our country which is about to join the European Union. The purpose of this study is to analyze the Total Quality Management which has started to be accepted and applied in Turkish construction sector in the last 10 years, from a whole point of view and within the framework of“life cycle approach”of construction projects which have been designed to be longlasting. In the study, the building production is viewed as a cycle which is composed of interacting processes that include the operation phase, instead of an open-ended chain where design and construciton processes follow each other. The adaptation of the Quality Funciton Deployment (QFD) to the building production process has been examined, the quality function deployment being a planning methodology which is not recognized in the construction sector despite being applied regularly in the industrial sector, and also suggestions have been provided with regard to the application of the same in the mass-housing sector in Turkey. XIIn the first chapter of the dissertation, the changes experienced in the bussiness world within the last 20 years are mentioned, and the purpose, scope and significance of the study are explained by referring to the circumstances which have brought the concept of quality into the agenda. In the second chapter, some basic concepts related with quality are explained. Within this framework the historical development of quality is provided by referring to different quality definitions given from the past until today. Also quality gurus and their contributions to the literature are touched upon! In the third chapter, the philosophy of Total Quality Management is described, the principles are studied and basic concepts pertaining to the concept of TQM are introduced. Informations provided with regard to the benefit of application of the total quality management in organizations. In the fourth chapter an evaluation is made in relation with the adaptation of total quality management to building production process and the factors that affect the quality in the construction sector due to its characteristics. The design phase, construction phase and the operation phase, all of which form the life cycle of the building projects, and the interactions of these phases with each other are analyzed in terms of quality. The fifth chapter covers a case study. The question of how much the feedback obtained from the customer in the operation phase adds quality inputs to new designs of the same type building projects, is the starting point of the case study. Therefore, the quality studies carried out in the bussiness processes of a construction firm which is specialized on one type of building project are examined, and it is explored how much input-output is provided by the processes in the life cycle of building projects to each other. For the same purpose, attention is drawn to the quality studies of the firm in question carried out over its continuing sample project, and the quality goals and processes are analyzed. It is found that the firm has no systematic methodology which can convert the feedback obtained from its users and potential customers into the desing parameters. The question of how to defeat this weakness of the firm gave a new direction to the study and raised the issue of adaptability of Quality Function Deployment methodology to Turkish construction sector, especially the mass- housing production. Accordingly, the applicability of QFD in the building production by carrying out a wide research is questioned and suggestions as to how the firm at issue can benefit from this methodology, are made. In the last chapter, the findings of the research are listed, and the results obtained in light of the study implemented are discussed. In this study, it is aimed to contribute to developments pertaining to the adaptation of Total Quality Management to the building production process, and to provide a background for hypothesis that may be raised for more complex studies that may take place in the future. xn