Parçalanmış 1-boyutlu burgers denkleminin sonlu fark yöntemleri ile nümerik çözümleri
Numerical solutions of the splitted one-dimensional burgers equation with finite difference methods
  1. Tez No: 295527
  2. Yazar: MUAZ SEYDAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezin birinci bölümünde, parçalama yöntemi hakkında kısa literatür özeti verilmiştir.İkinci bölümde sonraki bölümlerde kullanılacak olan sonlu fark yöntemleri ile birlikte bazı temel kavramlara yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, Burgers denklemi tanıtıldıktan sonra üç farklı başlangıç ve sınır şartlarıyla verilen lineerleştirilmiş Burgersdenkleminin analitik çözümleri elde edilmiştir. Daha sonra analitik çözümleri verilen model problemlere Açık, Kapalı veCrank-Nicolson sonlu fark yöntemleri uygulanıp, elde edilen çözümlerin analitik çözümlerle karşılaştırılmaları verilmiştir.Dördüncü bölümde, parçalanmış Burgers denklemi üç farklı başlangıç ve sınır koşullarıyla göz önüne alınarak her birproblemin sonlu fark yöntemleri ile nümerik çözümleri elde edildi ve sonra bu çözümler problemin analitik çözümleriile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The present thesis consists of four chapters. In the first chapter of this thesis, aliterature survey about splitted method have been presented.In the second chapter, some fundamental concepts in addition to finite differencemethods which will be used in the next chapters have been given.In the third chapter, after introducing Burgers equation, analytic solutions of linearizedBurgers equations with three different initial and boundary conditions have beenobtained. Then, explicit, implicit and Crank-Nicholson methods have been applied to themodel problems of which analytic solutions were given in the previous chapter, a comparisonof the obtained results with the analytic solutions has been given.In the fourth chapter, splitted Burgers equation with three different initial andboundary conditions has been taken into consideration and numerical solutions of eachequation with finite difference method has been obtained and then they have been comparedwith their analytic solutions.