Cole parameters of human blood with different anticoagulants
Farklı antikoagulanlarda kanın Cole parametreleri
- Tez No: 295560
 - Danışmanlar: PROF. DR. YEKTA ÜLGEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Biophysics, Bioengineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yasları 22 ve 28 arasında degisen 14 saglıklı erkekdonörlerden alınmıs, Asit Sitrat Dekstroz (ACD), EtilenDiamin Tetra Asetik Asit (EDTA), Sodyum Sitrat (SC) veLityum Heparin (LH) eklenen kanın empedans spektroskopisi,20 Hz- 1 MHz frekans aralıgında 2-uç metodu ile ölçülmüstür.Elektrot polarizasyon etkilerinin ihmal edilebilir oldugu yüksekfrekans (100 kHz-1MHz) verisi Cole çemberine çizilmistir.Bunun kabul edilebilirligini örneklerin karakteristik frekanslarınınyaklasık 1 MHz olması gösterir. Plazma özdirencisırasıyla EDTA, LH, SC ve ACD için 70 ± 1,3 .cm: 79,2 ± 1,3.cm: 72 ± 3,4 .cm ve 78,3 ± 1,2 .cm olarak ölçüldü.Hematokritin 100% oldugu durumda, hücre dısı iletkenliksıfır, hücre içi elektriksel özdirençler ise sırasıyla EDTA, LH,SC ve ACD için 200 .cm; 214 .cm; 261 .cm; 176 .cmolur. Hücre dısı elektrik direncinin (Re) hematokritle artısoranı LH ve EDTA örneklerinde daha fazladır. Fizyolojikhematokrit aralıgında Re LH ile en yüksek, SC ile en düsükolup, h=0,6 degerinde LH örneklerinde SC örneklerinden %34fazladır. Karakteristik frekans fc antikoagulan tipine göredegismekte olup; h=0,5 degerinde 0,8 MHz (LH) ile 1,1 MHz(ACD) arasında degismektedir. Sapma açısı LH ile en büyüktür.
Özet (Çeviri)
Impedance spectroscopy of blood samples with AcidCitrate Dextrose, Ethylene Diamine Tetra-Acetic Acid,Lithium Heparin and Sodium Citrate anticoagulants, takenfrom 14 healthy male donors between ages 22-28, areperformed in the frequency range 20Hz-1MHz, using the twoprobe method. However, only high frequency data (100 kHz-1MHz) are used in fitting the Cole circle, where effects ofelectrode polarization are negligible. It is shown that this isacceptable since the characteristic frequency of the samplesoccurs around 1MHz. Resistivities at low frequencies withplasma alone are calculated as 70 ± 1.3 .cm: 79.2 ± 1.3 .cm:72 ± 3.4 .cm and 78.3 ± 1.2 .cm for EDTA, LH, SC andACD respectively. At 100% hematocrit (h), the extracellularconductivity is zero and the intracellular resistivities are 200.cm for EDTA; 214 .cm for LH; 261 .cm for SC and 176.cm for ACD. The rate of increase in extracellular resistance(Re) with hematocrit is higher with LH and EDTA. In thephysiological range of h, Re is the highest with LH and lowestwith SC; at h=0.6 LH samples are 34% higher than SCsamples. The characteristic frequency (fc) changes with thetype of anticoagulant; the frequency span at h=0.5 is from 0.8MHz (LH) to 1.1 MHz (ACD). The angle of depression ishighest with LH.