Vortices in a BEC with dipole-dipole interaction
Dipol-dipole etkileşimli BEC'da girdaplar
  1. Tez No: 295561
  2. Yazar: ZÜLEYHA ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Atomlar arası etkileşmeler seyreltik gazlardaki Bose-Einstein yoğuşması (BEC) çalışmalarında temel bir öneme sahiptir. Dipolar bir BEC da, etkileşme potansiyeli s-dalga ve dipole-dipole etkileşme terimlerinin her ikisini de içerir. Dipolar etkileşimler s-dalga etkileşimlerinden oldukça farklıdır ve dönen ve dönmeyen yoğuşmalar üzerinde önemli etkilere sahiptir.Bose-Einstein yoğuşmasının dönmesi kuantize olmuş girdap çizgilerinin oluşmasına neden olur. Bu tezde, BEC ve BEC'da oluşan girdap yapılar gözden geçirildi. Tek girdaplı dipolar BEC Thomas-Fermi yaklaşımında incelendi. Eksenden ötelenmiş tek girdaba sahip bir dipolar yoğuşmanın dönme açısal hızı ve yoğuşma şekli üzerine dipolar etkileşimlerin etkileri bulundu. Girdap çiftleri düşük ve yüksek dipolar etkileşme bölgelerinde çalışıldı. Kritik hızın dipolar etkileşme kuvvetine ve girdaplar arası uzaklığa bağlılığı incelendi.
Özet (Çeviri)
Interparticle interactions have fundamental importance in the study of Bose-Einstein condensate (BEC) of dilute gases. In a dipolar BEC, interaction potential includes both s-wave and dipole-dipole interaction term. Dipolar interactions are radically different from s-wave interaction, and they have remarkable consequences for the physics of nonrotating and rotating condensates.The rotation of BEC leads to the formation of quantized vortex lines. In this thesis, BEC and vortices in BEC are reviewed. Dipolar BEC with a single vortex state is investigated in the Thomas-Fermi approximation. The effects of dipolar interactions on the rotational angular velocity and shape of a dipolar condensate with an off-axis vortex are reported. Vortex dipoles are studied in the low and high dipolar interaction regimes. The dependence of the critical velocity on the dipolar interaction strength and the vortex separation is examined.