Buğday çeşitlerinde ağır metal stresinin hücre bölünmesi ve antioksidan enzim seviyeleri üzerine ekotoksikolojik etkileri
Ecotoxicological effects of heavy metal stres on cell division and antioxidant enzyme levels of wheat varieties
  1. Tez No: 295567
  2. Yazar: AYŞE AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, çinko, kadmiyum ve kurşunun buğday çeşitlerinde (Triticum aestivum L. cv. Altay, Triticum aestivum L. cv. Sönmez ve Triticum aestivum L. cv. Sultan) hücre bölünmesi ve antioksidan enzim seviyeleri üzerine ekotoksikolojik etkileri incelenmiştir. Farklı konsantrasyonlarda (100, 200 ve 300 µM) uygulanan ağır metaller (çinko, kadmiyum ve kurşun) buğday çeşitleri arasında çimlenme, hipokotil ve radikula uzunluk, kuru ağırlık ve su yüzdeleri, klorofil a, klorofil b ve karotenoid içeriği, mitotik indeks ve katalaz enzim aktivitesinde farklılıklara neden olurken, süperoksit dismutaz (SOD) enzim aktivitesinde buğday çeşitleri arasında bir farklılığa neden olmamıştır. Her bir buğday çeşidinde ağır metal uygulamalarının ölçülen paramatrelerde azalışlara neden olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak ağır metallerin, buğday çeşitlerinin fizyolojik ve biyokimyasal süreçleri olumsuz etkilediği ve ağır metal stresinden en az zarar gören buğday çeşidinin ise Triticum aestivum L. cv. Sönmez olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, ecotoxicology effects of zinc, lead, cadmium on cell division and antioxidant enzyme of wheat genotypes (Triticum aestivum L. cv. Altay, Triticum aestivum L. cv. Sönmez ve Triticum aestivum L. cv. Sultan) were investigated. Different concentrations (100, 200 and 300 µM) of heavy metals (zinc, cadmium, lead) caused to changes the germination, lenght of hypocotyl and radicle, dry weight and water content, chlorophyll a and chlorophyll b, carotenoid, mitotic index and catalase enzyme levels among wheat genotypes. However superoxid dismutase (SOD) levels was not altered depending on different concentration of heavy metals. Heavy metals applications caused decreases of measured parameters in each wheat genotypes. In conclusion heavy metals affects physiological and biochemical mechanisms of wheat genotypes and Triticum aestivum L. cv. Sönmez has more tolerated to heavy metals.