Bazı yerli buğday çeşitlerinde ağır metal stresine karşı miRNA cevaplarının araştırılması
Investigation of miRNA responses against heavy metal stress in some domestic wheat varieties
  1. Tez No: 703497
  2. Yazar: MERYEM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada kadmiyum stresine maruz bırakılan iki farklı buğday çeşidinin (Kutluk-94 ve Kunduru-1149) Cd biriktirme potansiyelleri ile ağır metal stresinde görevli olduğu bilinen 3 farklı miRNA, miR159, miR171 ve miR395'in ekspresyon seviyelerindeki değişikliğin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kutluk-94 ve Kunduru-1149 tohumları petrilerde distile su ile çimlendirilmiş, daha sonra buğday fideleri 100, 200 ve 300 µM CdCl2 solusyonunda bir hafta süre ile muamele edilmiştir. Buğday kök ve yaprak örneklerinde Cd miktarı yaş yakma yöntemi kullanılarak ICP-OES cihazında ölçülmüştür. Hem Kutluk-94 hem de Kunduru-1149 çeşitlerinin yaprak ve köklerinde biriken Cd miktarları kontrol grubu ile kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the Cd accumulation potential of two different wheat cultivars (Kutluk-94 and Kunduru-1149) exposed to cadmium stress and determine the changes in the expression levels of 3 different miRNAs miR159, miR171 and miR395 which are known to be involved in heavy metal stress. Kutluk-94 and Kunduru-1149 seeds were germinated in petri dishes containing distilled water and then seedlings were treated in 100, 200 and 300 µM CdCl2 solution for one week. The amount of Cd in wheat root and leaf samples was measured in the ICP-OES device using the wet ashing method. The amount of Cd accumulated in the leaves and roots of both Kutluk-94 and Kunduru-1149 cultivars was found to be statistically significant when compared with the control group.