Nano TiO2 fotokatalizörün iç ve dış cephe inşaat boyalarında etkisinin araştırılması
The investigation of nano TiO2 photocatalysis effect in interior and exterior paint
  1. Tez No: 295568
  2. Yazar: GİZEM DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Fotokatalitik TiO2 birçok uygulama alanında kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı su bazlı boyalara fotokatalitik etkinin kazandırılması ile bakteriler uçucu organik bileşikler, hava dumanı gibi birçok çevresel sorunun önüne geçmek olacaktır. Modifiye ve orijinal TiO2 toz alkol ve bağlayıcı içinde kararlı halde hazırlanmış ve boya yüzeyine püskürtme yöntemiyle uygulanmıştır. Bununla beraber modifiye TiO2 toz su bazlı boya bünyesine katkılanmıştır. Elde edilen sonuçlardan modifiye TiO2'in orijinal TiO2 ve referans boyaya göre daha iyi sonuç alındığı görülmüştür. Modifiye ve orijinal toz karakterizasyonu Zeta potansiyeli, enerji saçınımlı X ışınları spektrofotometresi (EDX), x ışınları difraktometresi (XRD) ile yapılmıştır. Su bazlı boya karakterizasyonu UV spektrofotometre, taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji saçınımlı x ışınları spektrofotometresi (EDX) ile yapılmıştır. Daha sonra fotokatalitik aktivite ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Photocatalytic property of TiO2 is used in many application field. In this study aim, a good deal of environmental problem (volatile organic component, baktericidal, NOx gas) will be precluded water based paints that are provided with photocatalytic effect. A stable solution of modify and original TiO2 powder has been prepared in alcohol or binder and coated on water based paint surface with sprey method. At the same time modify and original TiO2 powder hase been doped in water based paint. As a result water based paints prepared with modify TiO2 powder beter than original and water based paint TiO2 power. Characterization of modify and original TiO2 powder hase been done by Zeta Potantial sizer, X-Ray Difractometry (XRD), Scanning Elektron Microscobe (SEM), Energy Dispersive X Ray Spektrofotometer (EDX) Characterization of water based paint hase been done by UV Spektrofotometer scanning elektron microscobe (SEM), Energy Dispersive X Ray Spektrofotometer (EDX). In the last step, photocatalytic activity tests have been done.