Akşehir fay hattı üzerindeki kaynak sularının radon konsantrasyonları ile deprem ilişkisi
Earthquake relationship with radon concentrations of groundwater on Akşehir fault zone
  1. Tez No: 295566
  2. Yazar: AYLA SANDIKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. OĞUZ ERTUĞRUL, DOÇ. DR. HÜSEYİN ALİ YALIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Radon gazı seviyesinde meydana gelen değişimler, depremin önceden tahminine yönelik çalışmalarda kullanılabilmekte ve radon konsantrasyonu bölgenin jeolojik yapısına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir.Bu çalışmada, Akşehir fay hattı üzerinde yer alan Afyonkarahisar'da, 15 farklı derin su kaynağından 54 hafta boyunca (17 Ağustos 2009?27 Eylül 2010) 27 kez numune alınarak radon konsantrasyonları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar radon konsantrasyonunun numune alım zamanına göre değişimi ve kaynaklardaki radon aktivitesi değişimlerinin kaynakların deprem merkezine olan uzaklığına bağlılığı araştırılmıştır.Radon konsantrasyonunun numune alım zamanına göre değişimleri incelendiğinde, kaynakların hepsinde farklı tarihlerde de olsa deprem hareketi ile ilişkilendirilebilecek radon konsantrasyonları artışları tespit edilmiştir. Sultandağı'na yakın kaynaklarda bu ilişkinin daha belirgin olduğu görülmüştür. İnceleme periyodu içinde bölgede meydana gelen depremlerin 19'unda kaynakların radon aktivitesinin uzaklığa bağlı olarak doğrusal bir şekilde etkilendiği sonucuna varılmıştır. Doğrusal uyumluluk katsayısı 0,74?095 aralığında değişen değerlerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Changes in the level of radon gas can be used as a precursor in the studies of earthquake prediction, and radon concentration level shows differences depending on the geological structure of the area.In this study, radon concentrations were investigated along Akşehir fault in Afyonkarahisar by taking samples from 15 different well waters 27 times during 54 weeks (17 August 2009?27 September 2010). According to the results obtained, the variation of radon concentration with respect to the sampling time and the changes in the activity of radon sources with respect to the epicentral distance between the seismic location and the sources were investigated.According to the investigation of radon concentration changes with sampling time, it has been determined that there have been increases in radon concentrations in all sources related to seismic activity even though on different dates. It was seen that this relation was obvious in the sources near Sultandağı. 19 of all earthquakes occurred in the area affected radon activity linearly depending on the distance in sampling period. The linear correlation coefficients are changed from 0,74 to 0,95.