Çözünmüş yüksek bor içeriğine sahip suların küçük ölçekte oluşturulacak ekilmiş sulak alanlar sistemiyle giderilebilirliğinin araştırılması
Investigation of removing dissolved boron from waters with high content by small scale constructed wetland systems
- Tez No: 295580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, ekilmiş sulak alan teknolojisinin, yüksek derecede çözünmüş Bor(B) içeren sularının arıtımı için kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu kapsamda, Kırka Bor Maden sahası içerisinde ve doğal koşullar altında, farklı sulak alan bitki türleri kullanılarak iki küçük ölçekte ekilmiş sulak alan kurulmuştur. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, Typha latifolia L. (Typhaceae) ve Phragmites australis (Cav.) Trin. Ex steud. (Poaceae) bitkileri kullanılarak oluşturulan sulak alanlar sırasıyla %40 ve %27 arıtım performansı ile çalışmışlardır. T. latifolia ve P. australis'te en yüksek B miktarı sırasıyla 296 ve 249 mg kg-1 olarak bulunmuştur. Aynı bitkiler için belirlenen B akümülasyon oranları sırasıyla %40 ve %26'dır. Elde edilen sonuçlar, ekilmiş sulak alanlarda bulunan vejetasyonun B gideriminde etkili olduğunu göstermiştir. Arazi koşullarında yapılan ilk çalışmalardan biri olan bu araştırma sonuçlarının; ekilmiş sulak alanların konvansiyel arıtım sistemlerine bir alternatif olarak B ile kirlenmiş atık suların veya yeraltı sularının arıtılması için kullanılabileceği, bitkilerin sistemlerden hasat edilebilirlik potansiyelleri, artan CO2'in bitkiler üzerine etkilerinin belirlenerek bunların ekilmiş sulak alanlara uygulanabilirliği açısından bir araç olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, removal high content of Boron from waters by constructed wetlands was investigated. In this respect, two small scale constructed wetland systems including different wetland plants were established under open-air in Kırka Borax Production Plant. As a result of work performed, average removal efficient rate for Typha latifolia L. (Typhaceae) and Phragmites australis (Cav.) Trin. Ex steud. (Poaceae) are %40 and %27, respectively. The highest total B contents of the plants stood at 296 and 249 mg kg-1, and accumulation ratio for the same plants are %40 and %26, respectively. The results showed that vegetation in constructed wetland is important on efficient rate. The results of the present study in field could serve as a useful tool; constructed wetland system was an effective removing for treatment of water or underwater contaminated with high concentrations of B, ability potential of plants harvesting in the system, determinating affect of elevated CO2 on plants in constructed wetland.