Çoraklaşma etkisi altında bulunan Ereğli (Konya) ve çevresinde doğal yayılış gösteren Poaceae (Gramineae) çeşitliliğinin belirlenmesi
Determination of diversity naturally spreading Poaceae (Gramineae) under the influence of desertification in Eregli (Konya) and its environment
  1. Tez No: 295581
  2. Yazar: ANIL YAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, çoraklaşma eğilimi gösteren Ereğli (Konya) ve çevresinde doğal olarak yayılış gösteren Poaceae (Gramineae) çeşitliği belirlenmiştir. Ayrıca bölgeye ait farklı lokalitelerden örneklenen toprakların analizleri yapılmıştır. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, 37 cins ve 81 bitki tasonu tespit edilmiş olup, 1 bitki taksonu endemik olarak belirlenmiştir. Risk kategorilerine göre, bitki taksonları incelendiğinde 1 taksonun VU risk kategorisine girdiği tespit edilmiştir. Türkiye'de baskın olan fitocoğrafik bölgelere göre bu bitki taksonlarının % 18,5 Avrupa-Sibirya, %13,5 İran-Turan ve % 2,4 Akdeniz fitocoğrafik bölgelerine girdiği belirlenmiştir. Bölgeye ait toprak analiz sonuçları incelendiğinde, en yüksek iletkenlik ve % tuz değeri sırasıyla, 40,48 dS/m ve % 1,54 olduğu tespit edilmiştir. Bölgede baskın oldukları belirlenen 5 bitki taksonun artan tuz konsantrasyonlarına göre çimlenme özellikleri de değerlendirilmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarının, tuz stresine maruz kalmış veya çoraklaşma eğilimi gösteren topraklarda doğal yayılış gösteren bu bitkilerin ıslahı edilerek gen kaynağı olarak potansiyeli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, diversity of naturally spreading Poaceae (Gramineae) under the influence of desertification in Eregli (Konya) and its environment determinated. Moreover, soil samples which are collected in this region were analyzed. As a result of study performed, 81 taxa belonging to 37 genera were identified. We found that one taxon was endemic. According to risk category is one plant taxon was identified in the category of VU. Phytogeographical regions of the plants determined in the research area are 18,5 % Euro-Siberian, 13,5 % Irano-Turanian and 2,4 % Meditterranean elements. According to soil analysis, the highest value of conductivity and salt % was found 40,48 dS/m and 1,54 %, respectively. Dominant 5 taxa in the region were also studied in terms of germination characteristics in different salt levels. The result of the present study could serve as a useful tool; breeding of plants in natural distribution under exposed to salt stress or desertification.