Pomzanın sır bileşeni olarak kullanımı ve incelenmesi
Uses of pumice as a glaze composition and investigations
  1. Tez No: 295579
  2. Yazar: LALE CİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN TÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasının amacı feldispat ve fritin ergiticilik görevini sağlayacak alternatif hammadde olarak Nevşehir, Isparta pomzasının stoneware ve duvar ka-rosu sırlarında kullanım imkanının araştırılmasıdır. Aynı zamanda bu tez ülke-mizde var olan alternatif hammadde rezervlerinin değerlendirilerek ülke ekonomi-sine kazandırılması amacıyla yapılmıştır. Farklı kompozisyonlarda üretilen sırla-rın; renk, parlaklık, vickers sertlik değerleri, tane boyut dağılımı analizi, ısı mik-roskobu verileri, dilatometre ve XRD sonuçları değerlendirilmiş ve standart sır reçetesi belirlenmiştir. Belirlenmiş standart reçeteye çeşitli oranlarda Nevşehir ve Isparta pomzası ilave edilmiştir. Oluşturulan standart sır reçetesine feldispat yeri-ne değişik oranlarda Nevşehir ve Isparta pomza ilavesiyle yeni faz oluşumu ve meydana gelen mikroyapısal değişikler: XRD ölçümleri, SEM ve EDX analiz teknikleri ile incelenmiştir. Pomza, amorf alüminyum silikat olarak tanımlanıp, boşluklu, süngerimsi, volkanik olaylar sonucu oluşmuş, fiziksel ve kimyasal et-kenlere karşı dayanıklı, gözenekli volkanik bir kayaçtır. XRD sonuçlarında Nev-şehir pomzasının amorf kuvars olarak adlandırılan camsı faz yapısı çok açık bir şekilde görülmektedir.Sonuçta, pomza kullanılarak istenilen teknolojik özelliklerde, düşük mali-yette duvar karosu ve stoneware sırlarının geliştirilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, as an alternatif raw material feldispar and frit fluxing of mission will provide Nevşehir, Isparta pumice?s in stoneware and wall tile glazes investigate possibility of uses. At the same time this thesis was performed to provide a contribution to our country?s economy by using alternative raw materials in our country. Glazes which are produced in different compositions, color, brightness, vickers hardness value, particle size distribution analysis, thermal microscopy data, dilatometer and X-ray diffraction (XRD) results were evaluated and standard glaze receipt was determined. Determinated standart receipt various amounts of Nevşehir and Isparta pumice were added. Instead of feldispar created standard glaze recipe by the addition of different proportions of Nevşehir and Isparta pumice the formation of new phase and microstructural changes that occur, with the XRD measurements, SEM and EDX analyse have been determined. Pumice, identified as amorphous aluminum silicate, occurred as a result of volcanic activities is a porous, spongy volcanic rock which resists to physical and chemical effects. In results of XRD Nevşehir pumice?s called amorphous quartz the glassy phase structure is seen very clearly.As a result, by using pomza it is possible to develop wall tile and stoneware glaze formulations with the required tecnological properties at low cost.